Tanal'dan Erdoğan, Gül ve Özel hakkında suç duyurusu

Tanal'dan Erdoğan, Gül ve Özel hakkında suç duyurusu
CHP'li Tanal, Uludere ile ilgili Gül, Erdoğan ve Özel hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Uludere’de yaşanan olaya ilişkin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına, Uludere’de yaşanan olaya ilişkin suç duyurusunda bulunarak, “Re’sen tespit edilecek nedenlerle; soruşturma ile tespit edilecek tüm askeri ve idari görevliler, siyasi sorumlular hakkında kovuşturma açılmasını ve tespit edilecek tüm suçluların cezalandırılmalarına karar verilmesini” istedi.

Tanal, başvurusunda suç unsuru olarak, Türk Ceza Kanunu'nun 77. maddesine aykırı olarak işlenen insanlığa karşı suç, 82.maddenin (a) ve (c) bentlerine göre tasarlayarak, bombalama ve kimyasal silah kullanmak suretiyle kasten adam öldürmenin nitelikli hali, 86.maddeye göre kasten yaralama, TCK 257. maddesi uyarınca görevi kötüye kullanma suçu, basın yoluyla halkı aldatmaya yönelik hakikate aykırı beyanda bulunma suçu, TCK 279/1. maddesine aykırı olarak kamu görevlisinin suçu bildirmemesi ve TCK 281. maddesine aykırı olarak suç delillerini gizleme suçunu gösterdi.

Tanal, başvurusunda, şüpheliler hakkında soruşturma yapılarak, kovuşturma açılması ve tespit edilecek tüm suçluların cezalandırılmalarına karar verilmesini talep etti.

Tanal, başvurusunda, şüpheliler olarak şu isimleri gösterdi:

“1-Ortasu köyünde vur emri veren tüm askeri ve sivil yetkililer
2-Ortasu köyünde vur emrini uygulayan tüm askeri personel
3-Ortasu köyünde bombalama için istihbarat sağlayanlar
4- Hüseyin Onur Güney (Gülyazı Alay Komutan Vekili)
5-Köylüleri bekleterek toplu katliama zemin hazırlayan tüm askeri personelin tespit edilmesi talebimizdir.
6- Necdet Özel (Genelkurmay Başkanı)
7- Recep Tayyip Erdoğan (T.C. Başbakanı)
8- Abdullah Gül (T.C. Cumhurbaşkanı)
9-İstihbaratı kabul eden Amerika Birleşik Devletleri’nin yetkilileri
10-Resen tespit edilecek tüm şüpheliler.”

Tanal, başvurusunda, şöyle dedi:

“Yaşanan bu vahim olayda Anayasanın 117. maddesinde belirtildiği üzere başkomutan sıfatıyla başta T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sorumludur. Sonrasında ise, istihbaratı sağlayan kişiler, vur emrini veren kişiler, vur emrini yerine getiren askeri personel, ordusuna ait insansız hava aracı ile istihbaratı sağladığını kabul eden Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri olmak üzere suçu işledikleri açık olan herkes sorumludur. Bunun yanı sıra yaşanan olay neticesinde ödenecek tazminatlar kamu zararına neden olacağı için dolaylı olarak Başbakan ve Bakanlar Kurulu’nun da sorumluluğu söz konusudur. Açıklanan nedenlerle yukarıda belirtilen tüm şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulunma zorunluluğu doğmuştur.”
(SRK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com