Tane mısır üretimi arttırma kampanyası

Tane mısır üretimi arttırma kampanyası
Ülkemizde tarımsal ürünlerde en büyük ithal kalemlerinin başında yağlı tohumlar geliyor. Üreticilerimizin bilinçlenmesi ve yağlı tohumların üretimi ile ilgili Tarım Bakanlığı üreticilere pek çok olanak sağlıyor. Özellikle pek çok alanda kullanılan tane

Ülkemizde tarımsal ürünlerde en büyük ithal kalemlerinin başında yağlı tohumlar geliyor. Üreticilerimizin bilinçlenmesi ve yağlı tohumların üretimi ile ilgili Tarım Bakanlığı üreticilere pek çok olanak sağlıyor. Özellikle pek çok alanda kullanılan tane mısır üretimini arttırmak ile ilgili Kütahya Tarım İl Müdürlüğü basın mensuplarına bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Ülkemizde tarımsal ürünlerde en büyük ithal kalemlerini başında yağlı tohumlar geliyor. Yağlı tohumlarda özellikle tane mısır üretiminde iç piyasanın talebini karşılayabilmek adına Tarım Bakanlığı üreticiye pek çok avantajlar sağlıyor.
Bu kapsamda Kütahya Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri basını ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda İl Tarım Müdür Vekili Seyfettin Baydar sunum gerçekleştirdi. Konu ile ilgili açıklama yapan Kütahya Tarım İl Müdür Vekili Seyfettin Baydar Tarım Bakanlığı ve pek çok ilde ortaklaşa düzenlenen tane mısır arttırma kampanyası ile ilgili şunları söyledi: “İlimizde bakanlığımız ile birlikte yürüttüğümüz tane mısır üretiminin arttırılmasına yönelik çalışmalarımız hız kazanmıştır. Tane mısır üretimi hem ilimiz hem de ülkemiz için son derece önemlidir. Çünkü mısır yağlık alanda da, yemlik olarak da çok kullanılan ancak ülkemizde, yağ açığından kaynaklanan aynı zamanda yem sanayininde ciddi olarak açığı olan bir tarım ürünüdür. Bu noktada bu açığı kapatmak için, bakanlığımızla birlikte birçok ilde eş güdümlü olarak yürütülen ciddi bir çalışma olacaktır. Geniş büyük alanlarımız var. Sulanabilir sulak arazilerimiz var. İklimi uygun, toprak yapısı uygun olan arazilerimizde hem yağlık açığını gidermek, hem de yemlik açığını gidermek amacıyla, tane mısır üretimini ilde arttırmak istiyoruz. Çünkü biz ülke olarak en fazla yağlık bitkilere tarımsal ürünlerde döviz ödemekteyiz. Hem bu açığı gidermiş olacağız, hem de döviz kendi ülkemizde kalacak. Dolayısıyla sağlıklı, kontrollü, kaliteli, tane mısır üretimini ilde ülkede yaygınlaştırmaya çalışıyoruz” dedi.
Bilindiği gibi dane mısırdan üretilen ürünler bir hayli fazla. At dişi mısır verimi yüksek, hazmı kolay ve A vitamini içeriği yüksek bir gıda. Mısır tohumundan, mısır nişastası, şekerli ürünler mısır özü yağı, mısır kırması dövmesi-griz ve mısır unu, bira, antibiyotik ve birçok kimyasallarda kullanıldığı gibi yem sanayinde de kullanılmakta. Haber: İ.Boz
Yetkililerden aldığımız bilgilere göre Kütahya da 2010 yılı tane mısır üretimi 7521 ton. Türkiye geneli 2010 yılı tane mısır üretimi ise 4.310.000 ton. Kütahya Tarım İl Müdürlüğü olarak Bakanlık kaynaklı projelerde toplam 7.2 milyon TL'lik proje uygulanmakta. Tarımsal destekleme olarak Kütahya Tarım İl Müdürlüğü üreticilere 40 Milyon TL'lik destek ödemesi yapmış.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com