Tanıştığımız insanların adını neden unuturuz?

Tanıştığımız insanların adını neden unuturuz?
Uzmanlar tanıştıktan hemen sonra insanların adlarını neden ututtuğumuzu araştırdı. Araştırmaya göre birkaç saat sonra hatırlanan isimler, beyin fazla bilgi ile yüklendiği için unutuluyor.
İngiltere'de yapılan bir araştırmada insanların tanıştıktan hemen birkaç dakika sonra adları unutma nedenini inceledi. Sussex Üniversitesi'nden hafıza uzmanları bunu beynin çok yüklü olmasına bağlıyor. 
 
Bilim insanları beynin öğrendiği şeyi birkaç saat sonra hatırladığını, o anda bilgilere ulaşılamadığını belirtti. Olay yaşandığı anda tam bir anlama olmamasının nedenini beynin çok fazla bilgi ile yüklü olduğunu ve bu bilgilerden kurtulmasının da zaman aldığı kaydedildi. 
 
Sussex Üniversitesi'nden nörologlar hafıza ihmalleri boyunca oluşan herhangi bir bozukluğun süreci bozduğunu ve hafızanın şekillenmesini durdurduğunu belirtti. Araştırmayı yapan grubun içinde yer alan Dr. Ildiko Kemenes "Beynin neden bu tür hafıza ihmallerini gösterdiği bilim insanlarını hep meraklandırdı. Hafızanın şekillenmesi enerji tüketimi sürecidir. Beyin belirli bir hafızayı takviye etmek için enerji harcama ihtiyacı duyar. Beynin bir şeyleri öğrenmesi için kapasitesi sınırlı ve fazla yüklenmeden kaçınmak için bazı bilgileri engelliyor" dedi. 
 
Dr. Kemenes ve arkadaşlarının araştırması Nature Communications dergisinde yayımlandı.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com