"Tansiyon iki koldan ölçülmeli"

"Tansiyon iki koldan ölçülmeli"
Tansiyonun her iki koldan da düzenli bir şekilde ölçülmesi gerektiği, çünkü sol ve sağ kollar arasındaki farkın aslında ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabileceği ileri sürüldü.

Haftalık tıp dergisi Lancet tarafından yapılan araştırmada, iki kol arasında büyük bir fark olmasının damar hastalıkları ve ölüme yol açabileceği belirlendi.

Yürürlükteki standart kurallar tansiyonun her iki koldan da ölçülmesinin gerektiğini söylemesine karşın, genelde bu kurala uyulmuyor.

Araştırmaya göre tansiyonun hangi koldan daha yüksek olabileceği kişiden kişiye değişiyor ve önemli olanın iki kol arasında fark olduğu belirtiliyor.

Exeter Üniversitesi Tıp ve Dişçilik Fakültesi'nden Dr Christopher Clark ve arkadaşları bu alanda daha önce yapılmış 28 araştırmayı incelediler.

Araştırmalardaki insanların çoğunluğunun yüksek tansiyon sorunu olurken, yaklaşık üçte birinin tansiyonları normal düzeyde seyrediyordu.

Araştırmada her iki koldaki sistolik tansiyonlar arasında büyük farklar olmasının, hastanın asemptomatik periferal damar hastalığı riski taşıdığı nalmaına geldiği sonucuna varıldı.

İngiltere'deki bir kalp vakfı ise yeni bulgular üzerinde bir hükme varabilmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.(ANK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com