Tapelerdeki isim Zerrin Güngör

Tapelerdeki isim Zerrin Güngör
Danıştay'ın kuruluş yıldönümü törenine Erdoğan'ın ayrılışı ve ardından yapılan konuşmalar damga vurdu. Ama en dikkat çekici Zerrin Güngör'ün açıklamaları oldu.

Danıştay’ın kuruluş yıldönümüne Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun konuşması damgasını vurdu. Feyzioğlu’nun konuşması devam ederken Başbakan Erdoğan ‘edepsiz’ diyerek salonu terk etti. Tüm bunların ardından en çok Danıştay’ın ne tepki vereceği merak edildi. Açıklama saatler sonra geldi. İlk önce yapılan yazılı açıklamada konuşmanın siyasi ve belirlenen süreden uzun olduğu vurgulandı. Ardından Danıştay Başkanı resepsiyonda konuştu. Başkan Zerrin Güngör ise yaptığı açıklamada, Feyzioğlu’nun konuşmasını devletin zararına olarak niteledi. Siyasi olduğunu öne sürdü. Güngör ile Erdoğan’ın yaptığı konuşmaların paralelliği ise dikkat çekti. Güngör ismi 30 Mart öncesi yayınlanan tape furyasında da anılmıştı.

TAPELERDEKİ İSİM

30 Mart seçimleri öncesinde ard arda tapeler yayınlanmıştı. Gerçek Gündem’in haberine göre o tapelerden biri yargı ve Danıştay’a ilişkindi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Başbakan Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarında Danıştay Başkanlığı’na getirilecek isimler de konuşuluyordu. İddialar CHP Milletvekili Umut Oran tarafından Meclis gündemine getirilmişti. Oran, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sorular yöneltmişti.
Recep Tayyip Erdoğan’ın, dönemin Adalet Bakanı olan Sadullah Ergin’i telefonla arayarak Danıştay Üyesi Nevzat Özgür’ün, Zerrin Güngör lehine Danıştay Başkan Adaylığı’ndan çekilmesini talep ettiğinin iddia edilmesi üzerine CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, bir soru önergesi hazırlayarak TBMM’ye sunmuştu.

3. TURDA SEÇİLDİ

Adalet Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde Umut Oran, “Selefiniz Sadullah Ergin bu talimat doğrultusunda çalışmış neticede Zerrin Güngör, halen 13. Daire Başkanı olan Nevzat Özgür’ün çekilmesi üzerine tek aday olarak seçimlere katılmış, buna rağmen ilk iki turda 43, üçüncü turda 44 oy alarak Danıştay Başkanı seçilmek için gereken 79 oyu alamamış, 18 Temmuz 2013 tarihinde yapılan ve tek başına girdiği turda ise 80 oy alarak seçilmiştir” dedi. (KKK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com