Taraf Gazetesinden Bomba Belge

Taraf Gazetesinden Bomba Belge
Taraf gazetesinde yayınlanan Wikieaks Türkiye belgelerinde, Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde görülen Leyla Zana davasıyla ilgili çok çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı.

ABD Büyükelçisi Eric Edelman, 3 Mayıs 2004'teki 'gizli' telgrafında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, Zana davasına ilişkin özel sözlerini merkeze yazdı: DGM'nin kararını tersine çevirmeye çok uğraştık, olmadı. Ya Leyla Zana Nobel alırsa, ne yaparız?

AİHM, 2001'de eski milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Selim Sadak ve Orhan Doğan hakkında 1994'te verilen 15 yıllık mahkumiyet kararının adil bir yargılama sonunda alınmadığına hükmetti. O sırada 7 yıldır hapiste olan dört Kürt siyasetçinin, AİHM kararı gereği yeniden yargılanmalarına ise ancak 28 Mart 2003'te Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde başlandı.

Taraf Gazetesi'nin Wikileaks'te yer alan iddialara yer verdiği haberinde; ABD Büyükelçisi Eric Edelman, 2004'te Dışişleri Bakanı Gül'ün, Zana ve diğer üç vekilin davasına ilişkin görüşlerini merkeze yazdı: ''Çok endişeleniyorum.''

Telgrafta Gül'ün şu sözlerine de yer verildi: Bunu çözmek istiyoruz. DGM'yle çok uğraştık. Leyla Zana, Nobel Barış Ödülü'nü kazanan ilk Türk olursa ne yaparız? Bu nasıl görünecektir?

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com