Taraf Gazetesi'nin MGK kararı ile cemaati bitirme planı belgesi, AKP ile Cemaat dershane, seks kasetleri tartışmasında yeni gelişme: Ak Parti'nin Emniyet istihbarat ve Polis Okulları, Polis Akademisi, Polis Koleji kapatma ha

Taraf Gazetesi'nin MGK kararı ile cemaati bitirme planı belgesi, AKP ile Cemaat dershane, seks kasetleri tartışmasında yeni gelişme: Ak Parti'nin Emniyet istihbarat ve Polis Okulları, Polis Akademisi, Polis Koleji
AKP'li milletvekilleri ve bürokratlarının seks kasetleri konusu, Sözcü Gazetesi yazarı Emin Çölaşan’a posta ile giden seks kasetini köşesinde yazması ile tekrar gündeme geldi. Gülen Cemaati ile AKP arasındaki savaş, AK Parti’nin dershaneleri kapatma giriş

Özellikle Emniyet İstihbarat’ta yaşanan tasfiyelerin ardından hükümetin dershaneleri kapatma hamlesi ile alevlenen AKP-Cemaat savaşı özellikle Taraf Gazetesi manşetleri üzerinden büyümeye devam ediyor.

NE CEMAAT, NE DE AKP GERİ ADIM ATIYOR!

Emniyet ve deshaneler konularındaki gelişmelerin ardından MGK kararlarının imzalı şekilleri ile medyaya yansıması Fethullah Gülen ve cemaatinin golü olarak değerlendirildi. Seçimler öncesinde Erdoğan’ın bile henüz açıklama yapamadığı bir konuda sıkıştırma sağlayan Taraf Gazetesi’nin manşeti AKP kadrolarının ve özellikle Başbakan Erdoğan’ın canını çok sıkmışa benziyor.
Hem AK Parti hem de Gülen Cemaati’nin geri adım atmıyor olması daha uzun bir vakit AKP-Cemaat kavgasının daha da sertleşerek süreceğine işaret ediyor.

EMNİYET’TE CEMAATİ BİTİRME RAPORU

AKP Hükümeti tarafından, The Cemaat’in polis içindeki en güçlü kadrolaşmaya sahip olduğu belirtilen Polis Akademisi’ne kaynak sağlayan Polis Koleji’ne öğrenci alımlarının birkaç yıl dondurulması da gündeme getirildi. Daha önce Emniyet İstihbarat’ta yapılan operasyonların ardından polis şefi yetiştiren Polis Koleji’ne de el atılmasının Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunulan ve AKP içinde “Emniyet’te cemaati bitirme raporu” diye adlandırılan bir rapor çerçevesinde yürütüldüğü belirtiliyor.
AKP-cemaat kavgasının dershane tartışmasının altında daha da sert bir şekilde emniyet-poliste yaşandığı ortaya çıktı. 2004 yılındaki MGK toplantısında Gülen Cemaati’ne yönelik alınan kararın yayınlanması üzerine AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, “Doğru, cemaati bitirme kararı 2004’te alındı; sonra emniyet cemaate bağlandı, dershane ve okul sayısı patladı, AKP’ye kapatma davası açıldı. Fitneye destek verenleri görünce sorunun fitneciyle sınırlı olmadığı anlaşılıyor” açıklamasıyla dikkat çekerek, emniyetteki cemaatçileri suçlamıştı. AKP kulislerinde, emniyette cemaate yönelik “kaynak kurutma operasyonu” olarak adlandırılabilecek bir plan konuşulmaya başlandı. AKP’de plan ve ayrıntıları şöyle ifade ediliyor:

“POLİS KOLEJLERİ DONDURULSUN”

Geçen yıl Bursa Polis Koleji kapatıldı ve emniyete polis şefi kaynağı sağlayan tek kolej olarak Ankara Polis Koleji kaldı. Ancak Bursa Polis Koleji’nin öğrencilerinin Ankara’ya aktarıldığı gerekçe gösterilerek 2013-2014 eğitim öğretim döneminde Ankara Polis Koleji’ne öğrenci alınmadı. Bu nedenle bu yıl Polis Koleji’ne yeni öğrenci alınmamış oldu. Polis Koleji, ileride polis şefi olabilecek emniyet kadroları için öğrenci kaynağı sağlayan en önemli okul konumunda. Koleje öğrenci alımının bu yılla sınırlı olmayacağı, sürekli hale getirilebileceği belirtiliyor. Partide kaynak akışının durdurulması için en azından belli bir süre 3-5 yıl Polis Koleji’ne öğrenci alımının durdurulmasının gündemde olduğu ifade ediliyor.

“CEMAATİN KAYNAKLARI KURUYANA KADAR”

Polis Koleji’ne öğrenci alımlarının dondurulacağı sürenin, “cemaatin bu okullardaki kaynağı” duracağı için polis içindeki kadrolaşmasının da etkin olmaktan çıkıp, daha sınırlı hale gelmesine kadar uygulanması gerektiği de ifade ediliyor.
 
İMAM HATİP’Lİ KOMİSERLER YOLDA

AKP’de Polis Koleji’ne öğrenci alımının durdurulacağı süre içinde kaynağın liselerden ve imam hatip liselerinden sağlanması yoluna gidileceği belirtiliyor. Böylece polis şefi adayı öğrenciler doğrudan yine dershanede olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı’nın kontrolüyle bu okullara girmiş olacaklar.

“POLİS AKADEMİLERİ DE KAPATILSIN”

Polis kolejlerine yönelik cemaat operasyonunun Gezi eylemleri öncesinde ve eylemler daha sıcaklığını korurken Başbakan Erdoğan’a verilen bir rapor çerçevesinde yürütüldüğü de belirtiliyor. Parti içinde ayrıca Polis Koleji’ne öğrenci alımının durdurulmasının yeterli olmayacağı, asıl kadrolaşmanın Polis Akademisi’nde yaşandığına da vurgu yapılıyor. Polis Akademisi’ne yönelik operasyonun, Emniyet İstihbarat’taki gibi üst düzey görevlilerin atama ve tayinleriyle geçici olarak çözülebileceği ifade ediliyor. Ancak AKP’nin cemaate karşı daha da şiddetli mücadele yürütülmesini savunan isimleri arasında, “Dershaneler yetmez, Polis Akademisi de kapatılsın” görüşünü savunanlar olduğu da biliniyor.

FETHULLAH GÜLEN İLK KEZ KONUŞTU

Fethullah Gülen, AKP imzalı MGK kararıyla cemaati bitirme operasyonunun belgesinin ortaya çıkışının ardından ilk defa açıklamada bulundu. Fethullah Gülen, "Şimdi denen, edilen şeylerle şahsen benim kolum, kanadım kırıldığı gibi, dilime de bir kilit vuruldu" ifadelerini kullandı.

Fethullah Gülen, Herkul.org sitesinde yayımlanan konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“HAZMEDİLEMEYEN ŞEYLER VAR...”

“Sineye çektiğimiz, ama zatında hazmedilemeyen şeyler var. Sabrın gereği, onları sineye çekiyorsunuz, yutkunuyorsunuz; çok rahat olan insanlar gibi hemen boşalmayı düşünmüyorsunuz. Çünkü boşaldığınız zaman, çoklarını kırıp geçirmeniz, rencide etmeniz söz konusu. Başkalarını kırmayayım diye, hazmedilmeyecek şeyleri atıyorsunuz içinize; bu defa siz kırılıp dökülüyorsunuz. İşin aslı bu.”

SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com