Taraf yazarına göre 'savaş çok yakın'

Taraf yazarına göre 'savaş çok yakın'
Taraf yazarı Karan, "Ciddi bir Büyük Ortadoğu Savaşı'na gidiyormuşuz gibi bir his içindeyim" diyor

Taraf gazetesi yazarı ve dış politika yorumcusu Ceyda Karan, CNN Türk'te dün Şirin Payzın'ın konuğu oldu, sorularını yanıtladı.

Payzın'ın Suriye, Irak ve iki ülkeyi de sarsan Şii-Sünni gerginliği ile ilgili sorularına yanıt veren Karan canlı yayında şoke eden bir yorum yaptı. Kendisinin pesimist olduğunu ancak sürecin Büyük Ortadoğu Savaşı'na doğru gittiğini söyledi.

İşte programdan çarpıcı bölümler:

BÜYÜK ORTADOĞU SAVAŞINA DOĞRU GİDİYORUZ

Şirin Payzın: Diplomasiyi çok takip etmeyen, dış politikayı çok okumayan seyircilerimiz için, olayı basitleştirir de sorarsak, ne olacak? Nereye doğru gidiyoruz Suriye ve Irak söz konusu olduğunda?

Ceyda Karan: Vallahi, bana sorarsan çok kötü bir yere doğru gidiyoruz. Ciddi bir Büyük Ortadoğu Savaşı'na gidiyormuşuz gibi bir his içindeyim. Ben bu arada belirteyim çok pesimist bakan biriyimdir. Yani, bardağın boş tarafını gören biriyim. Dolu tarafını görmek isterim, ama boş taratan da ayırmam gözümü, ayırmamak gerektiğini düşünürüm.

TÜRKİYE SURİYE'DE TARAF OLDU RESMİ İYİ OKUYAMIYORUZ

Çok zor bir bölgede yaşıyoruz. Ortadoğu belki biraz, Davutoğlu'nun üç beş sene önce Türkiye'yi dengeli bir güç olarak herkesle konuşan bir güç olarak sunuşu umut vermişti hepimize, ama Suriye'deki süreç, Türkiye dış politikasını o raydan çıkarttı, taraf haline getirdi. Taraf haline gelince de belki resmin yeterince iyi okunamaması, bir sorun var ortada.

Hiç bir beklentinin iyi sonuçlanmadığı, üstüne üstlük her bir beklentinin sonuçsuz kaldığı bir manzara ile karşılaştık. Bunun bir sebebi olmalı.

OBAMA KİMYASAL SİLAH İDDİALARINA DİRENİYOR

Peki Obama neden bu kadar direniyor?  Müttefikler kimyasal silah diyor, o ısrarla benim elimde kanıt yok diye tepki gösteriyor. Her konuşmasında aynı şeyleri söylüyor. Bush yönetiminin düştüğü duruma düşmek istememesinin dışında da bir sebebi olmalı.  Amerikayı hakikaten bir belaya sokmak istemediği kanaatindeyim.  O yüzden bize Obamacı diyorlar. Hiç alakası yok. Sahayı okumaya çalışıyoruz, hangi ülke hangi refleks ile davranıyor onu öğrenmeye çalışıyoruz. Bu arada CIA bir takım şeyler yapıyor mudur, olur da Esad devrilince diye bazı muhalifleri destekliyorlar mıdır? Destekliyorlardır mutlaka. Devletler böyle şeyler yapar. Ama ana politik hattın bu olduğunu düşünüyorum.

ÇATIŞMADA AZALMA DEĞİL ARTIŞ BEKLEMELİYİZ

Şirin Payzın: Sünni Şii çatışmalarında bir azalma değil tersine artış mı beklemeliyiz?

Ceyda Karan: Beklemeliyiz çünkü İran, Suriye Lübnan hattı, dünyadaki duruş itibariyle bir direniş hattı. Batıya bir direniş hattı.  Liberal demokrat sisteme direniş hattı.  Sünni hattın ne olduğunu bilmiyoruz. Bence Batılılar da pek bilmiyor.  Arap isyanlarıyla bir durum gelişti ama giderek sahada o ılımlı islam görülmüyor. Tunus'taki Selefilerden, Mısır'daki Müslüman Kardeşler iktidarına...

Şirin Payzın:  Libya?

Ceyda Karan: Libya çok karmaşık. Dolayısıyla çok parlak bir tablo değil tabi. (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com