Taraflı Davranmışsın Gözden Geçir!

Taraflı Davranmışsın Gözden Geçir!
Doğan Kitap yayın kurulu, Şık'ın kitabını tarafsız olmadığı için yazara iade etmiş.

İthaki Yayınları Editörü Ahmet Öz, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteci Ahmet Şık'ın 'İmamın Ordusu ' adlı kitap taslağının kendisine Şık'ın eşi Gonca Şık tarafından verildiğini söyledi. Öz, Gonca Şık'ın getirdiği kopyanın Doğan Yayıncılık editörünün düzelttiği kopya olduğunu ifade etti. Doğan Yayıncılık ise görevlendirdikleri okutmanın olumsuz raporu dolayısıyla kitabı baskıya uygun bulmadıklarını belirtti.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Ahmet Şık'ın kitap taslağı ile ilgili polisin inceleme yaptığı İthaki Yayınevi Editörü Ahmet Öz, konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı'nın (Cihan) sorularını cevapladı. Ahmet Şık'ın '40 katır 40 satır' isimli kitabını yayınladıkları için ilk görüştüğü yayınevinin kendileri olduklarını belirten Ahmet Öz, Şık'ın kendisine peyder pey kitapla ilgili çalışmaları gönderdiğini aktardı. Bu süre içinde yayınevini taşıma telaşında olduklarını ve kitapla ilgilenemediğini söyleyen Ahmet Öz, "Ahmet'e 'Şu anda çok meşgulüm Mayıs'a kadar ilgilenmem zor gibi gözüküyor' dedim. O da bunun üzerine Doğan Yayıncılık'ın da aralarında olduğu bir çok yayıneviyle kitabı yayınlatmak için görüşmüş." diye konuştu.
Doğan Yayın Holding'in kitabı incelemesi için gazeteci Haşim Akman'a gönderdiğini belirten Öz, "Doğan Yayıncılık ne dedi onu bilmiyorum. Bana kitapla ilgili gelen bir mailde Haşim Akman'ın raporu ve Ahmet Şık'ın ona itirazları da yer alıyordu. Haşim Akman raporunda 'Yazar bazı noktalarda tarafsız olamamış, yeniden incelenmesi için yazara iadesine" şeklinde ifadeler yer alıyordu." dedi.

Raporun iki sayfadan ibaret olduğunu aktaran Ahmet Öz, detaylı olarak inceleyemediğini sadece rapora göz gezdirdiğini söyledi. Öz, "Tamamına bakmadım kabaca göz atmıştım. 'Belli noktalarda taraflı davranmışsın bunları gözden geçir' türünde bir rapordu. Normal bir rapor. Hatırladığım oydu." diye konuştu.

Tutuklama olayından sonra Ahmet Şık ile eşi Gonca Şık aracığıyla görüştüğünü belirten Ahmet Öz, "Gonca ile görüşmemizde bana bir kopya daha vermişlerdi, Doğan Yayıncılığın editörünün düzelttiği kopyayı. Onu vermişlerdi akabinde Ahmet de bakıyor deyince ben de ona dedim vedalaşsın artık . Sonuçta cezaevinde bu konuda yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Eleştirebiliriz mahkemenin karanını ama karar karardır. " şeklinde konuştu.
Kitabın son olarak Gonca Şık tarafından Doğan Yayıncılık editörünün düzelttiği son haliyle CD şeklinde kendisine teslim edildiğini kaydeden Ahmet Öz, "Biz daha değerlendirme dahi yapamadık. Yok çünkü ben okumadım. Ben okuyacak bitirecektim , akabinde yayın kurulunda oturup konuşacaktık. Yani öyle bir durumda dahi değildik." ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Doğan Yayıncılık Yayın Yönetmeni Deniz Yüce Başarır da, Ahmet Şık'ın kitap taslağının kendilerine 28 Ocak 2011'de ulaştığını, kendilerine dışarıdan çalışan bir okutmanın kitabı okuyarak incelediğini söyledi. Rapor olumsuz geldiği için yayın kurulunun kitabı baskıya uygun bulmadığını dile getiren Başarır, raporun içeriğinin ise prensip gereği yazarın kendisine ve üçüncü şahıslara açıklamadıklarını belirtti. Başarır uygulamanın sadece bu kitap için değil tüm kitaplar için geçerli olduğunu vurguladı.

'KİTAP İMHA EDİLMEDİ'

Konu iki hafta önce Kanaltürk televizyonunda Tarık Toros'un hazırladığı 'Merkez Siyaset' adlı programda gündeme gelmişti. Ahmet Öz'ün yanı sıra Taraf Gazetesi Yazarı Emre Uslu ve Mehmet Baransu'nun da katıldığı programda Öz kitapla ilgili ilginç değerlendirmede bulunmuştu.
Kitap taslağının mahkeme tarafından örgütsel doküman olarak kabul edilmesinin ardından polisin matbaa dahil kendileriyle ilgili adreslere geldiğini aktaran Öz, taşınma dolayısıyla bilgisayarlar kolili halde olduğu için polisin uzun süre bir sonuç alamadığını söyledi. Arama yapıldığına dair kendisine gelen telefonun ardından yayınevinin yeni merkezine gittiklerini belirten Öz, "Tebliğde 'Varsa basılı nüshalarının alınması' gibi bir ifade yer alıyor. Polis ben gelene kadar bir şey bulamamış zaten. Ben 'Mailimde var' dedim açtım ve bilgisayardan gösterdim." dedi.
Polisin bilgisayarda bulunan kitap taslağının çıktısını almak istediğini ancak printer olmadığı için bunun yapılamadığını aktaran Öz, alınan ortak bir karar ile taslağın bir CD'ye kaydedildiğin ve zarfa koyarak mühürlendiğini dile getirdi. Öz, "' Polis geldi, kitabı sildi gitti' diye bir şey yok. Zaten CD'ye kaydedilen dosyanın çıktısını da bir sonraki gün aldık." diye konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com