Taraf'tan Çok Konuşulacak Bir Manşet!

Taraf'tan Çok Konuşulacak Bir Manşet!
Taraf Gazetesi yine çok konuşulacak bir manşet attı ve TSK'nın dün yaptığı açıklamayı muhtıra olarak değerlendirdi...

Genelkurmay Başkanlığı, Balyoz Darbe Planı davasında sanık olan 30'u general 163 sanığın tutukluğuna itiraz taleplerinin reddedilmesinin ardından internet sitesinde bir bildiri yayımladı. Genelkurmay bildirisinde 163 personelinin tutukluluğuna devam kararı verilmesinin 'anlaşılmaz' olduğu ifade edildi. Bildiride yargılama sürecine de tepki gösterildi.

Genelkurmay, tutukluluğa itirazın reddedilmesi kararına şerh koyan Mahkeme Başkanı Şeref Akçay'ın muhalefet şerhini internet sitesinde yayımlayarak bir ilke imza attı. Sitede dokuz sayfalık itiraz dilekçesi de yer aldı.

Yargıya müdahaleden kaçınmışlar
Genelkurmay'ın internet sitesinde yayımladığı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“5-7 Mart 2003 tarihinde 1'inci Ordu Komutanlığında yapılan bir plan semineri ve bu seminerle ilişkilendirilmeye çalışılan ve bir darbe planı olduğu iddia edilen planla ilgili olarak başlatılan kovuşturma işlemi devam etmektedir.

2. Halen tutuklu bulunan 163 askeri personelin, tutuksuz yargılanmak üzere yaptıkları müracaat 5 Nisan 2011 tarihinde itiraz mahkemesi tarafından ikinci kez reddedilerek, tutukluluk hallerinin devamına karar verilmiştir.

3. Devam eden yargı sürecine müdahale anlamına gelebilecek davranışlardan özellikle kaçınan Türk Silahlı Kuvvetleri, yargılamayı etkilemeyecek şekilde, çeşitli defalar açıklamalar yaparak, ilgili makamları bilgilendirerek, yapılan seminerin ne olduğunu, nasıl yapıldığını, neleri kapsadığını ve kimlerin hangi emirlerle katıldığını tereddüde yer bırakmayacak şekilde izah etmiştir. Benzer hususlar, savcılık makamlarınca görevlendirilen bilirkişi raporlarında da açık bir şekilde yer almaktadır.

4. Hal böyle iken, Türk Silahlı Kuvvetlerinin görevli ve emekli 163 personelinin tutukluluk halinin devamını anlamakta güçlük çekilmektedir.

5. Bu nedenle, dün verilen tutukluluk halinin devamına ilişkin kararı kamuoyunun bilgisi için olduğu gibi yayınlıyoruz.”

Başkanın ikinci şerhi
Geçen 5 nisanda Balyoz davasında tutuklanan emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Orgeneral Şükrü Sarışık, Koramiral Kadir Sağdıç ve Tuğamiral Mehmet Fatih Ilgar'ın da aralarında bulunduğu 52 sanığın tutukluluk hallerinin devamı yönündeki karara yapılan itiraz reddedilmişti. Karara şerh koyan mahkeme başkanı, sanıkların eylemlerini devam ettirdiğine dair herhangi bir delil bulunmadığını savunmuştu. Başkan, daha önce de aynı gerekçe ile şerh düşmüştü.

Üye hakimler Metin Özçelik ve Birol Bilen'in ret yönündeki oyları ile alınan kararda, Gölcük Donanma Komutanlığı'ndan elde edilen dosyalar ve Balyoz dava dosyasındaki delil durumu, bilirkişi raporları, dijital materyaller, diğer ses kayıtları göz önüne alındığında haklarında tutukluluk halinin devamına ve tutuklama kararı verilen tüm sanıklar açısından kuvvetli suç şüphesinin var olduğu belirtildi.

Akçay'ın şerhi
Başkan Akçay ise, şerh kararında daha önce 162 sanık hakkında verdiği şerh gerekçelerini sıraladı. Akçay, “Demokrasilerde halkın seçtiği siyasi iktidarın yine bunun dışında hangi nedenlerle olursa olsun, görevden uzaklaştırılması kabul edilir bir şey değildir ve sanıkların yargılanmaması gerektiğini kimse söyleyemez” dedi. Akçay, “Gerek iddianamenin tümünde gerek iddianame açılana kadar dosyaya konulan CD'lerde, gerek iddianameden sonra Gölcük'te çıktığı belirtilen dosyalarda bu tarihten sonra sanıkların eylemleri devam ettirdiğine dair veya bu iradeyi taşıdıklarına dair herhangi bir delil yoktur. Bu nedenlerle, itirazların kabul edilmesi görüşünde olduğum için çoğunluğun görüşüne katılmıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com