Taraf'tan Gülen Erdoğan'a rest çekti iddiası!

Taraf'tan Gülen Erdoğan'a rest çekti iddiası!
Cemaat ve AKP arasındaki dersane savaşını manşete taşıyan Taraf, Gülen'in açıklaması Başbakan Erdoğan'a rest olarak yorumladı.
Dershanelerin kapatılması kararının ardından alevlenen AKP - Cemaat gerginliği medyanın gündeminde. Konuya dair en iddialı manşeti Taraf'tan geldi.
 
Taraf'ın "Gülen Erdoğan'a rest çekti" başlığı ile manşetine taşıdığı haberde; Fethullah Gülen'in son açıklamasının altında yatan mesajlara dikkat çekti.

Gülen'in “Kardeş olduğunu söyleyenlerin birtakım planlar yaptığı yazılıyor. İnanmak istemiyoruz” ifadesini işaret eden Taraf, Gülen'in sözlerini Erdoğan'a çekilmiş bir rest olarak niteledi.

İşte Taraf'ın haberinden önemli satırbaşları:
 
Fethullah Gülen, dershanelerin kapatılmasına ilişkin taslak haberleri hakkında açıklama yaptı. Gülen, “Kardeş olduğunu söyleyenlerin birtakım planlar yaptığı yazılıyor. İnanmak istemiyoruz” dedi
 
Zaman gazetesinde önceki gün yayımlanan dershanelerin kapatılmasına ilişkin kanun taslağı hakkında Fethullah Gülen’den sert bir açıklama geldi. Pek çok dershanesi olan Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Zaman’da dün ve önceki gün yayımlanan haberlerde hükümetin özel öğrenim başta olmak üzere bütün eğitim sistemine darbe vuracak bir taslak hazırladığı iddia edilmişti. “Eğitime Büyük Darbe” başlıklı haberde kapanmayan dershanelere büyük para cezaları öngörüldüğü belirtilmişti. Gazetenin haberi üzerine açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise “maddi yaptırım” iddiasının gerçeği yansıtmadığını söylemişti.

Zaman’daki haberlere konu olan kanun taslağı hakkında herkul.org sitesine açıklama yapan Fethullah Gülen, “Mümin sarsılabilir ama devrilmez, meseleye öyle bakmak lazım. Musibetler karşısında dişini sıkıp sabretmeli” dedi.
 
“KARDEŞ OLDUĞUNU SÖYLEYEN”
 
Gülen, daha sonra şu ifadeleri kullandı: “Her fırsatta ‘kardeş’ olduğunu söyleyen, aynı safta yer tutan ve hizmet erlerinin yüzüne gülen bazı kimseler tarafından bir kısım planların yapıldığı ve uygulamaya konulacağı yazılıp çiziliyor. Biz, müminlerin bu kadar kötülük yapabileceklerine ve garazlara bina ettikleri icraatla milletin geleceğine kastedebileceklerine inanmak istemiyoruz. İnanmak istemiyor ve hâlâ ‘Bu işte bir yanlışlık var!’ diyoruz.”
 
HACET NAMAZI ÇAĞRISI
 
“Herkul.org” sitesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı taslak haberini gördükten sonra Gülen’in çok üzüldüğü ve hâcet namazı çağrısı da yaptığı belirtildi.

Fethullah Gülen, “Bir tane öğretmen arkadaşımızın bile, dershaneler kapanırsa ne iş yaparız gibi hiç bir endişesi yok. Arkadaşlarımızın kaygısı yok” şeklindeki sözler hakkında şu tespitlerde bulundu: “Teşekkür ederim, demek ki oturmuş arkadaşlar. Hizmet duygusu düşüncesi itibariyle, elmacık kadar dalya olmuş. Cennetin kapılarını bile bunlar kapamak isteyebilirler. Bunlar girmesinler biz girelim, en azında önce biz girelim. ‘Bunların zaten girmeye hakkı yok’ diyenler çıkabilir. 60 ihtilalinden bu yana onu da gördük tokadını yedik, 70 darbesini gördük tekmesini yedik. 80 darbesini gördük onun da çiftesini yedik. Hepsinden bir şey yedik. Fakat tekme atan, tokat atan, çifte atanın şimdi hesapları görülüyor. Biz yapmadık onu, kader hüküm verdi ve kaderin o mevzuda figürü olarak kullandığı insanlar, onları öyle yaptılar. Bana dokunan bir yanı vardı, yaşlı başlı adamlar böyle orada hesap verince ciğerim yanıyor benim. Elimden bir imkân olsa ben onların hepsine ‘serbestsiniz’ derim. Ne var ki birileri onları planlıyor, yapıyor, ‘Topuklarını birbirlerine vurdu, karşımızda dimdik durdu bu adamlar, bunlara bunu dedirttik’ diyorlar bir taraftan, kapalı kapılar ardından diyorlar, fakat bir taraftan da camia onu sanki bir kısım elamanlarına yaptırtıyormuş gibi onlara fısıldıyor. Bir taşla iki kuşu vurma gibi bir nifak hareketi içinde bulunuyorlar. Bana yakışmayan şeyler ama müsaadenizle bu kadarını da söyleyeyim.”

Erdoğan, dershaneler hakkındaki soruları yanıtsız bıraktı. Yardımcısı Bozdağ ise, “Bizim yapmak istediğimiz dershanelerin, özel okullara dönüşmesi ve bu yönde hizmet vermesidir” diye konuştu
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dershanelerin kapatılıp özel okula çevrilmesine ilişkin soruları sessizlikle karşıladı. Erdoğan dün, Ankara Gölbaşı’nda partisinin ilçe teşkilatına uğradı. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan’a dershaneler konusu soruldu. Erdoğan bu soruya Gazi Üniversitesi kampüsündeki fidan dikim törenine atıfta bulunarak, “İsterseniz Gazi’deki işimizi halledelim” dedi.
 
Dershanelere ilişkin açıklamayı Başbakan Erdoğan yerine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yaptı. Bozdağ, “Bizim burada yapmak istediğimiz, dershanelerin dönüşmesinin önünü açmak, dershanelerin, özel okullara dönüşmesi ve bu yönde hizmet vermesidir” dedi.

(DSE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com