Tarhan HSYK İstifalarını Yorumladı!

Tarhan HSYK İstifalarını Yorumladı!
YARSAV Başkanı Tarhan, HSYK'da yaşanan istifaları değerlendirdi..

Yargıç ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK) yaşanan istifaları değerlendirdi. Antalya Adliye Sarayı önünde yaptığı basın açıklamasında HSYK'daki istifa kararının gecikmiş olmasına rağmen doğru olduğu belirten Tarhan, kurumun ağustos ayından itibaren çalışamaz hale geldiğinin ifade ederek, "Zannediyorum ki bıçak kemiğe dayandı" dedi.

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, "Aslında gecikmiş bir karar olmakla birlikte istifayı doğru buluyorum" dedi. Adalet Bakanlığının bir süre önce ikinci bir emre kadar HSYK'nın çalışmalarına ara verdiğini ve o dönem kendilerinin sert açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Tarhan, "Anayasal bir kurumun işlevsiz hale getirilmesine itiraz etmiştik. Gördüklerimiz anayasa değişikliğinden sonra olacakların göstergesiydi. Kurum en basit bir işlemi yapamaz hale getirildi. Ağustos ayından bu yana çalışamaz hale getirildi. Aslında gecikmiş bir karar olmakla birlikte istifayı doğru buluyorum" şeklinde konuştu.

600 SORUŞTURMA DOSYASI GÜNDEMDE

Kurumun yargıçların izinlerini, eğitimlerini ve yetkilendirmelerini bile yapamaz hale getirildiğini vurgulayan Tarhan, "Kurulda bıçak kemiğe dayandı ki bu konuda bir karar verildi. Şu an 600'e yakın soruşturma dosyası kurulun gündemindedir. Arkadaşlarımız bunların sonucunu aylardır hatta yıllardır merakla beklemektedir. Kurul artık bakanlığın eline geçecek. Bu soruşturma dosyalarının bakanlığın oluşturduğu kurul tarafından karara bağlanmasını son derece sakıncalı buluyorum" diye konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com