''Tarhanayı En Güzel Pişiren'' Olmak İçin Yarıştılar!

''Tarhanayı En Güzel Pişiren'' Olmak İçin Yarıştılar!
Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Tarhana Festivali çerçevesinde 'en güzel tarhana pişirme' yarışması düzenlendi.

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Tarhana Festivali çerçevesinde 'en güzel tarhana pişirme' yarışması düzenlendi.
Heyecanlı saatler yaşanan yarışmada bir konuşma yapan Gediz Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, un, yoğurt, sarımsak, biber soğan, domates, nane ve çeşitli baharat karışımlarından bir iksir gibi meydana getirilen tarhananın Osmanlı, Selçuklu ve Hun İmparatorluklarında önemeli bir yiyecek olarak kullanıldığını söyledi. Türk ordularının beslenmesinde enerji deposu olarak bilinen tarhananın içersinde A, B, B1, B2, B6, C, D, E, K, N, PP vitaminleri ve protein, kalsiyum, karbonhidrat, sodyum, fosfor ve demir tespit edildiğini belirten Belediye Başkanı Saraoğlu, yağ oranı çok düşük ve sıfır kolesterole sahip tarhananın hekimler ve beslenme uzmanları tarafından her yaştan insana yaşam boyu tavsiye edildiğini kaydetti. Başkan Saraoğlu, “Tarhana, yaklaşık bir ay süren karma, kurutma ve öğütme yöntemiyle hazırlanan sağlıklı bir gıda maddesidir. 10 dakikada kolayca pişirilerek yemeye hazır hale getirilir. Sofralardan üç öğün eksik edilmeyen bu iksir gibi yemek her yaştan insana şifa dağıtır. Tarihi çok eskilere dayanan Gediz tarhanası hastalara ilaç yerine içirildi. İçersinde herhangi bir koruyucu ve suni katkı maddesi bulunmayan bu güzel yemek tamamen organik bir gıda maddesidir. Hijyenik ortamda yapılan tarhana uygun koşullarda bir yıl bozulmadan saklanabilir.
Diğer tarhanalardan farklı olarak mayalanmadan yapıldığı için içersinde kötü bakteri üreyemez ve bu yüzden midenizde yanma ekşime de yapmaz” dedi.
Başkan Saraoğlu, Festivalle tanıtımını yaptıkları Gediz tarhanasını bölge ekonomisine ciddi katkı sağlar duruma getireceklerini ifade ederek konuşmasını tamamladıktan sonra ilçede ağırlıklı yıl sonu notuna göre 4.5.6.7. ve 8. Sınıf birincisi olan Zeynep Sarı, Beyza Sultan Karaca, Hüseyin Öztürk, Nurettin Eren Gezen ve Sena Nur Altıntaş adlı öğrencilere birer bisiklet hediye etti.
Daha sonra 10 kişinin katıldığı 'en güzel tarhana pişirme' yarışmasına geçildi. Görünüş, Koku, Kıvam ve lezzet kriterleri ile yapılan yarışmasında Şenay Gönen birinci, Nurhan Karagöz ikinci ve Ahmet Demirdağ üçüncü oldu.
Yarışmada birinci seçilen Şenay Gönen'e Gediz Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu tarafından baza, bayan kol saati, tek taş yüzük, giyim seti ev eşyası hediye edildi. İkinci olan Nurhan Karagöz ile üçüncü olan Ahmet Demirdağ'a da bayan kol saati, giyim seti ev eşyası hediye edilirken, dereceye giren diğer yarışmacılara da çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com