Tarhan'dan Balyoz kararına sert tepki

Tarhan'dan Balyoz kararına sert tepki
CHP Grup Başkanvekili Tarhan, Başbakan Erdoğan'ın Balyoz Davası kararı ile ilgili "gerekçesini görmem lazım" sözlerini, "Yargı meselesi "hallolunmadan' önce anlamlı olabilirdi belki, ama yarattıkları yargı sistemi ve kadrolaşması adil bir sonuç beklemeyi

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, olayların örgüsünü doğru anlamak, süzmek ve değerlendirmek gerektiğini ifade ederek, "Bu hükmün nedeni bir hesaplaşmadır. Hükmün gerçek sahibi yargıçlar olmadığından bu bir yargı kararı değildir" dedi. Tarhan, Balyoz Davası kararıyla TSK üzerinden yeni bir toplumsal kamplaşmanın tetiklendiğini, yargının artık mutlak bir gözdağı ve susturma aracı haline geldiğini vurguladı.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Balyoz Davası kararını "gerekçesini bilmeden konuşmam" sözleri ile değerlendirmesini eleştirdi. Tarhan, Erdoğan'ın "gerekçesini bilmeden konuşmam" diyerek "hukuksuz" bir karara "hukuksal" kisvesi kazandırmaya ve sureti haktan görünmeye çalıştığını savundu. Tarhan, "İçeriğini önceden bildiği muhtemel olan kararın gerçek bir yargı kararı olduğu algısını yaratmak için "Yargıtay kararının beklenmesinden" söz etmesi de oyunun bir parçası. Yargı meselesi "hallolunmadan" önce anlamlı olabilirdi belki, ama yarattıkları yargı sistemi ve kadrolaşması adil bir sonuç beklemeyi ne yazık ki olanaksız kılıyor" dedi. Hukukçuların sırf rövanş almak için ve "birilerine dersini vereyim" diye bir davaya başlamanın da sonuçlandırmanın da siyasi olduğunu bildiğini ifade eden Tarhan, siyasi olan hiçbir davanın içinde de hukukun olmadığını kaydetti.

-BU HÜKMÜN NEDENİ BİR HESAPLAŞMADIR-

Olayların örgüsünü doğru anlamak, süzmek ve değerlendirmek gerektiğini ifade eden Tarhan, "Bu hükmün nedeni bir hesaplaşmadır. Hükmün gerçek sahibi yargıçlar olmadığından bu bir yargı kararı değildir. Hükmün sonucu ise demokrasinin güçlenmesi yerine, Türkiye'nin ulusal silah sanayi ve teknolojiden yoksun, bölücü teröre teslim edilmiş, aldığı her nefes sahip tarafından kontrol edilen savunmasız bir ülke haline getirilmesidir" değerlendirmesinde bulundu. Balyoz Davası kararıyla TSK üzerinden yeni bir toplumsal kamplaşmanın tetiklendiğini, yargının artık mutlak bir gözdağı ve susturma aracı haline geldiğini vurgulayan Tarhan, sözlerine şöyle devam etti:
"Hala anlamayanlara duyurulur. Şimdi anladınız mı neden ivedilikle yargıya el konulduğunu, referandumun on seçimden daha önemli olduğunu, neden o gün bugündür korkunun paralize edici gazıyla toplumu zehirlediklerini? Şimdi anladınız mı, en tehlikelisinin "eskiden korkakların' şimdi etrafa korku salma zevki olduğunu, hatta, tedavi ettiklerini söyledikleri hastalık kadar tehlikeli olduklarını Şimdi anladınız mı, salt asker tasfiye ederek demokrasinin getirilemeyeceğini ve diktatörlerin sadece askerlerden ibaret olmadığını?"

-ACEP KİMDİR BU KAOS PLANININ PLANLAYICILARI?-

Hukuksuzluktan da öte okyanus ötesi esintili kararın vicdanlarda yerini aldığını savunan Tarhan, devran döndüğünde, "hukuk'suz tüm süreçlerin yargılanacağını ifade etti. Hukukun herkese lazım olacağını anımsatan Tarhan, "Ve bunca haksızlığı, zulmü, tecriti, sansürü, gerçek darbeleri değil, sadece muhalefeti konuşmaya cesaretli köleliğe gönüllülere bir soru; insanlarımız bombalanır, her gün onlarca çocuk evlerine tabutlarla gönderilir, uçağımız düşürülür, kapılarımız zorlanır, silahlı adamlar yol kontrolü yapar, memleket kaostan geçilmezken hiç mi sormazsınız kendinize acep kimdir bu kaos planının planlayıcıları diye?" dedi.

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com