Tarihe çanak anten!

Tarihe çanak anten!
İstanbul'un tarihi surlarının havadan çekilen görüntüleri içler acısı durumu gözler önüne seriyor

İstanbul Surları’nın havadan çekilen fotoğraflarında bir çok yerinde yapılaşma olduğu bazı bölümlerinde tarihi dokuya çanak anten bile çakıldığı görüldü. Surlar hakkında geçtiğimiz gün açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2013 sonuna kadar yarım adayı çevreleyen surlar için projelendirme çalışmasının tamamlanacağını açıklamıştı.

İstanbul’un etrafını çeviren surlar 7. yüzyıldan inşa edilmeye başlandı. Dört defa elden geçirildi. Son yapımı MS 408'den sonradır.

II. Theodosius (408-450) zamanında İstanbul Surları, Sarayburnu’ndan Haliç kıyısı boyunca Ayvansaray’a bu taraftan ve Marmara kıyısı boyunca Yedikule’ye, Yedikule’den Topkapı’ya, Topkapı’dan Ayvansaray’a uzanıyor. Surların uzunluğu 22 km’dir. Haliç Surları 5,5 km. Kara surları 7,5 km. Marmara Surları 9 km’dir.

Kara Surları üç bölümden oluşur. Hendek, dış sur, iç sur. Hendekler bugün tarım alanı olmuştur. Sura bitişik ve 50 m. aralıklarla kara surları tarafında, birçoğu yıkılmış, çatlamış durumda 96 burç bulunmaktadır. Bu burçlar, boydan boya uzanan sur duvarlarından 10 m’lik çıkıntıda, çoğunlukla kare planlı ve 25 m. yüksekliğindedir.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com