Tarihi bina yol için kaydırıldı!

Tarihi bina yol için kaydırıldı!
Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapımı devam parkın yanında bulunan ve yolla kesişen 105 yıllık bina, 10 metre kaydırıldı.
Şehrin tarihi ve merkezi yerlerinden biri olan Fuzuli Sokağı'nda 70 bin metrekarelik alana park çalışması başlatan Bakü Valiliği önce çevre düzenlemesi yaptı.
 
Habertürk'te yer alan habere göre, altında 3 bin 500 araçlık otopark, içerisinde çok sayıda havuz, fıskiye ve egzotik ağacın bulunacağı parkın yapımı için çevredeki bazı binalar istimlak edilerek yıkılırken, belediye ve valilik yetkilileri, parkın hemen yanında bulunan ve parka gelecek yolla kesişen 105 yıllık tarihi binayı yıkmak yerine, kaydırmaya karar verdi.
 
4 GÜNDE KAYDIRILDI
 
Asırlık binanın kaydırılması için 210 adet özel hidrolik düzenek kuruldu ve bina bu düzenekler aracılığıyla 9 hidrolik araç tarafından kaydırıldı. Kaydırma işleminde kullanılan düzeneklerin 8 büyüklüğünde depreme dayanıklı olduğu ifade edildi. Bakü Valisi Hacıbala Abutalıbov, kaydırma işleminin 4 gün sürdüğünü, binanın yeni temelinin oluşturulmasınınsa 2 haftayı bulacağını söyledi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com