"Tarihi bir karar ama siyasi çatışma kapanmadı''

"Tarihi bir karar ama siyasi çatışma kapanmadı''
ETA'ya yakın siyasi hareketler, siyasi çatışmaların sona ermediğini belirtti.

İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA'nın 43 yıl aradan sonra silahlı faaliyetlerini bıraktığını açıklaması geniş yankı bulurken, ETA'ya yakın siyasi hareketler ''Tarihi bir karar ama siyasi çatışma kapanmadı'' açıklamasında bulundu.

Aralarında yasa dışı Batasuna partisinin üyelerinin de bulunduğu, Bask bölgesindeki ayrılıkçı sol görüşlü siyasi hareket olan ''İzquierda Abertzale''nin üst düzey temsilcileri, düzenledikleri basın toplantısında, ETA'nın açıklamasının ''Bask siyasi tarihinde bir dönüm noktası olduğunu'' savundular.

''Bu açıklama bir önceyi ve sonrayı temsil ediyor'' diyen İzquierda Abertzale sözcüleri, ''ETA'nın silahlı döneminin kapanmasının sonucu olarak dünkü açıklama yapılmıştır. Siyasi içeriği çok büyük, tarihi bir karardır'' ifadelerini kullandılar.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'e ''çatışmalara sebep olan unsurları ortadan kaldırmak için gerekli önlemleri alma'' çağrısında bulunan eski Batasuna partisinin üyeleri, ''Siyasi düzeyde çatışma dün olduğu gibi bugün de devam ediyor, gerek pazartesi yapılan Uluslararası Barış Konferansı'nda duyurulduğu gerekse Bask'taki büyük çoğunluğunun talep ettiği gibi, bunlara siyasi çözümler gerekiyor. Bu çatışmanın temel sorunları belli. İspanyol ve Fransız devletleri, Bask'ın bir ulus olarak tanınmasını ve kendi geleceğine karar verme hakkını inkar ediyorlar'' şeklinde konuştular.

Düzenlenen basın toplantısında, ''Herkesin kazanabilmesi için demokrasinin anahtarları çoğaldı. Dev adımlarla yeni bir dönem açılıyor'' denildi.

Öte yandan mayıs ayında yapılan yerel seçimler öncesinde kurulan ve ETA ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle Yüksek Mahkeme tarafından yasaklanmasına rağmen daha sonra delil yetersizliği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi tarafından karar bozularak seçimlere katılmasına izin verilen Bildu koalisyonu da ETA'nın açıklamasını ''tarihi'' olarak yorumlayıp, ''yeni bir umut doğduğunu'' savundu.

Yerel seçimlerde yüzde 25'e yakın oyla Bask bölgesindeki en büyük 2. siyasi parti konumuna gelen Bildu'nun sözcülerinden Maiorga Ramirez ve Bakartxo Ruiz basına yaptıkları değerlendirmelerde, ''ETA, silahlı döneme son vererek siyasette normalleşme ve barış için yeni bir süreç açtı. Nihayet, gerçek siyasi tartışmaların yapılmasına fırsat doğacak. Halkın özgür olarak kendi geleceğine karar vermesi için bu fırsat değerlendirilmeli'' ifadelerini kullandılar.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com