Tarihi dava ertelendi

Tarihi dava ertelendi
Almanya'da neo nazi davası 14 Mayıs'a ertelendi

Almanya'da Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davası, sanık avukatlarının reddi hakim taleplerinin incelenip karar verilmesi amacıyla 14 Mayıs'a ertelendi.Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşması yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşiyor.

Baş sanık Beate Zschaepe, duruşmadan yaklaşık 1 saat 20 dakika önce mahkemeye polis eşliğinde zırhlı araçla getirildi ve duruşma salonuna binanın garajından alındı. Zschaepe, cinayetlerde suç ortağı olmak, terör örgütü üyeliği ve kundaklama ile suçlanıyor. Diğer dört sanık Holger G, Casrten S, Andre E ve Ralf Wohlleben, NSU terör hücresine yardım etmekten yargı önüne çıkıyor.

Cinayetleri işleyen Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt ise 4 Kasım 2011 tarihinde bir karavanda intihar etmişti.

Davanın yaklaşık 85 duruşmayla 2 yıl sürmesi bekleniyor. 606 şahidin dinleneceği davada, 80 kadar müdahili yaklaşık 60 avukat temsil ediyor. Beş kişinin sanık sandalyesinde oturacağı davada, Federal Başsavcılığın hazırladığı iddianame 488 sayfadan oluşuyor.

Mahkemenin "A 101" salonunda 250 sandalye bulunuyor. Dava, Manfred Götzl başkanlığındaki beş asil ve üç yedek hakimle yürütülecek.

İlk duruşmanın 17 Nisan'da yapılması öngörülüyordu. Ancak mahkemenin ilk basın akreditasyon uygulamasında Türk gazetecinin bulunmamasından dolayı Anayasa Mahkemesi yabancı gazetecilere en az üç yer ayrılması gerektiği kararını verdi. Bunun üzerine ilk akreditasyon uygulamasını iptal eden mahkeme, akreditasyon işlemlerinin yeniden yapılacağı gerekçesiyle davayı 6 Mayıs'a erteledi. Duruşmalara girecek 50 medya kurumu, yabancı basına da kontenjan ayrılarak kurayla belirlendi.

Öte yandan TBMM İnsan Haklarını Araştırma Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Türkiye'nin Münih Başkonsolosu Hidayet Eriş, komisyonun diğer üyeleri Kerim Özkul, Mustafa Erdem, AKP milletvekili Çağatay Kılıç ve AKP MYK Üyesi Osman Can ile CHP'den Ali Kılıç sabah saatlerinde izleyicilerle sırada yer aldı ve duruşma salonuna girdi.

Kurbanların yakınları ve NSU terör hücresinin mağdurları salona yan kapıdan alındı.

REDDİ HAKİM TALEBİNDE BULUNDU

Davanın baş sanığı Beate Zschaepe'nin avukatı reddi hakim talebinde bulundu. Hakim, savunmanın cumartesi günü faksla başvuruda bulunduğunu ve reddi hakim talep ettiğini söyledi. Reddi hakim talebinin gerekçesinin ise mahkemenin sanık avukatlarının aranması talimatı olduğu bildirildi.

Davanın baş sanığı Beate Zschaepe'nin avukatı Wolfgang Stahl, duruşmaya verilen 20 dakikalık aradan sonra, cumartesi günü faksa yaptıkları başvuruyu okudu. Stahl, avukatların üzerinin aranması talimatını veren mahkeme başkanı Manfred Götzl'in, tarafsızlığını yitirdiğini savunarak, reddi hakim talebinde bulundu. Sanık avukatı, müvekkillinin mahkeme heyetine güvenmediğini söyledi.

Dilekçenin okunmasından sonra öğle arası verilen duruşma, saat 14.30'da tekrar başladı.

MAHKEME TALEBİ REDDETTİ

Mahkeme heyetinin başkanı Manfred Götzl, duruşmanın güvenliğini sağlamak amacıyla aldığı önemlerin Anayasa'ya uygunluğunu vurgulayarak, reddi hakim talebini geri çevirdi.

Hakim Götzl'in bu açıklamasından sonra sanık avukatlarının isteği üzerine duruşmaya tekrar ara verildi.

14 MAYIS'A ERTELENDİ

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülmeye başlanan davada sanıklar reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme başkanı ve savcılardan oluşan hakimler senatosu, duruşma esnasında geçici olarak reddi hakim kararı verdi. Ancak esas karar ise ilerleyen günlerde alınacak. Reddi hakim talebine başka bir hakimler senatosu karar verecek.

Sanık avukatı Anja Sturm da gazetecilere yaptığı açıklamada, reddi hakim talebinin incelenmesi için bir günün yeterli olduğunu ancak 14 Mayıs'a ertelenmesini anlayamadıklarını söyledi.

Öğleden sonraki oturumu Neonaziler de izledi

Bugünkü duruşmanın öğleden sonraki oturumunu Neonazi olduğu bilinen Karl Heinz Statzberger ve tutuksuz yargılanan Andre Emminger'in kardeşi Kai Emminger de izledi.

Davanın başladığı sırada, bazı derneklerin katıldığı inisiyatif tarafından organize edilen protesto eyleminde ırkçı cinayetlerin aydınlatılması istendi. Göstericiler, öldürülen kişilerin fotoğraflarını taşıdı. Üzerinde "Hitler'in çocuğu Zschaepe, hesap vereceksin" yazılı döviz dikkati çekti. İki genç kızın, mahkeme binasının önüne kurulan bariyerlere gelerek duruşma salonuna girmek istemesi üzerine polis müdahale etti. Pankart açmak isteyen ve sloganlar atan kızları gözaltına almak üzere olan polislere, diğer göstericiler tepki gösterdi. Münih Belediye Başkanı Christian Ude'nin de araya girmesiyle bırakılan kızlar, Ude tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. Polis, daha sonra yoğun güvenlik önlemi alarak kızların bariyerlerin arkasında durmasına izin verdi.

Güney Bavyera Türk Dernekleri Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen eylemde de ırkçılığı protesto amacıyla siyah balonlar havaya uçuruldu ve mahkeme binasının önüne siyah çelenk bırakıldı.

Türk ve Alman bayraklarının da taşındığı eyleme, Koordinasyon Kurulu Başkanı Mahir Zeytinoğlu, Münih Yunan Toplumu Başkanı Spiridon Xenakis ve diğer Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Öte yandan, mahkemeden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu da duruşmayı izledi. (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com