Tarihi davada ikinci gün

Tarihi davada ikinci gün
Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın sanık olduğu 12 Eylül Davası'na Ankara Adliyesi'nde 2. günde devam ediliyor...

Ankara'dan gelen son bilgi, mahkemenin bugün 17:00'ye kadar çalışacağı yönünde.

12 Eylül darbesi
nin 32 yıl sonra yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün Ankara 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde sabah saat 09.30'da başladı. Davada müdahillerin talepleri dinlendi. Davaya müdahil olmak isteyen Maraş katliamı sanığı Ökkeş Şendiller'e mahkeme salonunda 78'liler Derneği üyesi Cumhur Yavuz tepki göstererek 'Maraş davasının bir nolu sanığıydı. Alınması gereken katil o. Katil' diye bağırdı. Duruşmaya ara verilmesinin ardından soruları yanıtlayan Ökkeş Şendiller, içeride kendisine gösterilen tepkiye anlam veremediğini belirterek, "Burda insanlar birbirlerini suçlamaya kalkarsa, bu tartışmanın sonu olmaz" dedi. Bu davanın gelişmesinde, bu aşamaya gelmesinde büyük katkısı olduğunu öne süren Şendiller, şunları söyledi:

"Davanın doğru düzgün gittiğine inanıyorum. Sulandırılmadan mahkemenin sonuçlanmasını beklemek gerek. Gösterilen tepki konusunda mahkeme gereğini yapar. İnsanlar birbirini suçlarsa, bu işin sonu iyi olmaz. 12 Eylül darbesinde zülüm görmüş herkesin hak ve hukuk araması hakkıdır. Talebimiz mahkemenin sonuna kadar gitmesi. Burda insanlar birbirlerini suçlamaya kalkarsa, bu tartışmanın sonu olmaz."

'KİMSEYİ ÖLDÜRDÜN MÜ?'

Bir basın mensubunun, 'kimseyi öldürdünüz mü?' sorusuna ise Şendiller, "Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından yargılandım. Benimle ilgili bir tek delil olsaydı, Erdal Eren'den önce ilk ben asılırdım. 33 senedir susmadan Maraş, Çorum ve Malatya olaylarının aydınlanması için mücadele ediyorum" yanıtını verdi.

Kendisine yönelik tepkiler konusunda ise Şendiller, "Devrimci arkadaşların bu tutumu davaya hiçbir şey kazandırmaz. Darbecilerin işine gelir. Mahkemede birbirimize tahamül etmemiz gerek" diye konuştu.

'EVREN İNTİHAR ETSİN'

12 Eylül döneminde kardeşi öldürülen Elif Torun Öneren ise davada yargılanmaları gerekenlerin müdahil olmak istediğini savunarak, şöyle konuştu: "Şu an müdahil olmak isteyen çoğu kişinin yargılanması gerek. Kenan Evren 'yargılanırsam intihar ederim' diyor. Edemez. Onda o yürek yok. Etsin. O kadar insanların ölümünden sorumlu. Gururu varsa intihar etsin. Ben Evren'in tekerlekli sandalyede de olsa gelip yargılanmasını istiyorum."

12 Eylül'de kardeşi işkencede ölen Fahrettin Öztürk de, "İdam kararlarını imzalarken ellerim hiç titremedi diyen Kenan Evren'in yargılanmasını istiyorum" dedi.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Duruşmaya iddianamede adı geçen 'mağdur ve müştekiler', katılma talebinde bulunanlar, avukatlar ve izleyiciler ile basın mensupları alındı. Evren ve Şahinkaya'nın avukatları da duruşmada hazır bulundu. Polis, adliye önünde yoğun güvenlik önlemleri aldı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com