Tarihi dokur evi restore edildi

Tarihi dokur evi restore edildi
Uşak Belediyesi tarafından başlatılan tarihi Dokur Evi'nin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Eski Uşak evlerinin aslına uygun olarak restore edilerek yeniden kullanılır hale getirmek amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında restore edilen tarihi D

Uşak Belediyesi tarafından başlatılan tarihi Dokur Evi'nin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Eski Uşak evlerinin aslına uygun olarak restore edilerek yeniden kullanılır hale getirmek amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında restore edilen tarihi Dokur Evi, Uşak Halıları Dokuma Atölyesi olarak kullanılacak.
Eski Uşak evlerinin tipik örneklerinden ve tarihin günümüze yansılamalarından biri olan Dokur Evi'nin Uşak Halıları Dokuma Atölyesi olarak kullanılacak. Uşak Belediyesi, Dokur Evi'nde halı kursu açarak kursiyerlere eğitim verecek. İŞKUR İşbirliği ile çalışması planlanan kurslarda gençler eğitim alacak. Belediye Başkanı Ali Erdoğan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi; “ Geçmiş dönemlerde çok yaygın olarak halıcılık evlerin altında oluşturulan özel bölümlerde yapılır, hem de üstünde yaşanırdı. Uşak'ın tipik eski evlerinden biri olan Dokur Evi'nde aynı şekilde kullanılmış. Ancak farklı olarak halıcı değil de mutafçılık (Keçi kılından dokunmuş veya örülmüş çul, çuval, yem torbası vb. dokumak) yapılmış. Türk Evi karakteristiğinin izlerini taşıyan Dokur Evi ise dış sofalı bir Uşak evidir. Sofa, eski değim ile salona benzeyen yazın oturulup kalkılan çevresi açık bölümdür. Evde misafirlerin kabul edildiği başoda, aynı zamanda ailelerin yaşadığı odalar vardır.Uşak'ta o dönem yaygın olarak kullanılan hem işyeri hem de konut olarak kullanılan evlerden bir tanesidir. Tarihi evi restore ederek yeniden kullanılar hale getirmekten mutluluk duyuyoruz. İmkanlar ölçüsünde bundan sonra da tarihi evlerimizi restore etmeye devam edeceğiz”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com