Tarihi eserlerin ahşap minyatürlerini yapıyor

Tarihi eserlerin ahşap minyatürlerini yapıyor
Kütahyalı çobanın koyun güderken ağaçtan yaptığı tarihi mekanların minyatürleri görenlerin ilgisini çekiyor

 Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesine bağlı Hacıkebir beldesinde çobanlık yapan İdris Aydoğdu, koyun güderken zamanını değerlendirmek amacıyla ağaçtan yaptığı tarihi mekanların minyatürleri görenlerin ilgisini çekiyor.
Aydoğdu (52), AA muhabirine yaptığı açıklamada, koyun güderken ağaç dallarını, çakı kullanarak sanat eserlerine dönüştürmeye çalıştığını ve ünlü Pisa Kulesi, Antalya'daki Yivli Minare gibi tarihi eserlerin minyatürlerini yaptığını belirterek, şöyle konuştu:
''Koyun güderken çok boş vaktim olduğundan can sıkıntısıyla elime ağaç dalı alarak oymaya başladım. Zamanla oymacılıkta yeteneğimin olduğunu fark ettim. Bu uğraş bende bir tutku haline dönüştü. Gazete ve dergilerde gördüğüm dünyaca ünlü mimari eserlerin yanı sıra Osmanlı dönemine ait şamdan, kuyu, minber, beşik, su testisi, saat kulesi, çeşme gibi unsurların minyatürlerini yaptım. Çoğunun adını, nerede olduğunu bile bilmiyorum. Boyutları çok küçük olmasına rağmen bir eserimin yapımı 20-25 gün sürüyor. Mesela en büyük eserim olan Pisa Kulesi'nin ahşap minyatürünün boyu 9 santimetre.''
-İşleri kötü gidince eserlerini yakmayı bile düşünmüş-
Aydoğdu, birkaç yıl önce işlerinin kötü gitmesi nedeniyle koyunlarını elden çıkardığını, eserlerini pazarlayamadığından ahşap oymacılığa ara verdiğini anlattı.
Ailesinin geçimini sağlamak için eserlerini satmaya çalıştığını ancak başaramadığını dile getiren Aydoğdu, şunları kaydetti:
''Bazı el sanatları uzmanları, eserlerimi görünce mükemmel olduğunu söyledi. Geçim sıkıntısı yaşıyorum. Bakmakla yükümlü olduğum bir ailem var. Hiçbir sosyal güvencem yok. Bir ara işsizlik yüzünden, binbir zahmetle yaptığım eserlerimi, elime benzin bidonu alıp yakmayı bile düşündüm. Ancak onlara kıyamadım, 'bir köşede kalsın' diye düşündüm. Stres yüzünden ahşap oymacılığı yapamıyorum. Birkaç koyunum ve bir de küçük atölyem olsa bu el sanatını daha iyi yapacağıma inanıyorum. Elimden tutacak birilerinin yardımını bekliyorum.''

 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com