Tarihi evleri başlarına dert oldu

Tarihi evleri başlarına dert oldu
Kütahya Simav'da 157 vatandaşın atalarından kalma evleri başlarına dert oldu. Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü Kurulu 157 vatandaşın haberi bile olmadan mazisi 60–70 yıla dayanan ahşap evlerinin yanı sıra Osmanlı dönemine ait

Kütahya Simav'da 157 vatandaşın atalarından kalma evleri başlarına dert oldu. Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü Kurulu 157 vatandaşın haberi bile olmadan mazisi 60–70 yıla dayanan ahşap evlerinin yanı sıra Osmanlı dönemine ait olduğu ileri sürülen 20 dolayındaki cami, çeşme ve hamamı tarihi anıt olarak tescil etti.

Atalarından kalma ahşap evlerinin tarihi eser olarak tescil edildiğini fısıltı gazetesinden öğrenen vatandaşlar yaşananlara tepki gösterdi.
Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü Kurulu tarafından tarihi olarak tescillenen evlerin çoğu bu kez de 19 Mayıstaki 5,9'luk depremde hasar gördü.
Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden bölgeye gelen deprem inceleme heyetinin raporuna göre tarihi evlerin çoğuna yıkım kararı verildi.
Vatandaşlar bu kez evlerinin yıkımı için Kaymakamlık ve Belediyeye başvurmaya başladı. Ancak tarihi ev olarak tescillendiği için yıkımına izin verilmeyen evler şimdi vatandaşın başına dert oldu.
Ömer Arıgümüş mağdur vatandaş, “Ne biçim bir iş anlayamadık. Bizden habersiz evimiz tarihi ev tescil edilmiş. İçine kim girmiş de bakmış. Tarihi ev olacak bir hali de yok. Şimdi depremde yıkım kararı geldi. Yıkalım diyoruz yıkamıyoruz. Yerine yenisini yapalım diyoruz, tarihi ev diyorlar. Şaşırdık. Atalarımızdan kalma ev başımıza dert oldu. Bu işin içinden nasıl çıkacağımızı bilemiyoruz. Devletten bu konuda yardım bekliyoruz” dedi.
Abdullah Türe isimli mağdur vatandaş da tarihi evinin yıkımına izin verilmediği gibi yapımına da izin verilmeyişini üzüntüyle karşıladığını ve bir şey yapamamanın stresi ile hasta olduğunu söyledi.
Abdullah Türe, 'Çıldırmaya az kaldı' dedi.
Simav'ın DP'li Belediye Başkanı Kasım Karahan, 157 vatandaşın atalarından kalma evlerinin tarihi eser olarak tescil edilmesini doğruladı. Karahan, konunun yeniden incelenmesi amacıyla kurul üyelerinin önümüzdeki günlerde Simav'a gelerek evler ve diğer tarihi yerlerde inceleme başlatacağını bildirdi. Karahan, “Umarım vatandaşın haklı isteğini yerine getirirler. Tescillenen 157 vatandaşa ait evlerin hiç biri tarihi ev niteliği taşımıyor. Çoğunun mazisi en fazla 60–70 yıllık” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com