Tarihi filmlerin setlerini Kütahya çinileri süslüyor

Tarihi filmlerin setlerini Kütahya çinileri süslüyor
Osmanlı döneminde geçen olayların konu edildiği iki filmin çekimlerinde geleneksel Kütahya çinileri kullanıldı.

Osmanlı döneminde geçen olayların konu edildiği iki filmin çekimlerinde geleneksel Kütahya çinileri kullanıldı.
Kütahya'da yaşayan çini ustası Kadir Yavaş, yaptığı açıklamada, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait geleneksel formlarla elde edilen çinilerin, Kütahya'da yaşatılmaya çalışıldığını söyledi.
Ürettikleri çinilerin çeşitli yapıların dekorasyonlarında ve hediyelik eşya olarak kullanıldığını belirten Yavaş, Kütahya çinilerinin son yıllarda film yapımcılarının da dikkatini çektiğini bildirdi.
Yavaş, Tarkan Özel'in yönettiği, baş rollerini Damla Sönmez, Selda Alkor, Gökhan Mumcu ve Selda Özer'in paylaştığı ''Mahpeyker: Kösem Sultan'' adlı filmin ana sponsoru olduklarını kaydetti.
Kösem Sultan'ın hayatının anlatıldığı filmin iç mekan çekimlerinin Gebze yakınlarındaki bir platoda, dış mekan çekimlerinin ise Topkapı Sarayı, Yedikule Zindanları, Haseki Külliyesi ve Hünkar Kasrı'nda yapıldığını belirten Yavaş, filmin iç mekan çekimlerinde yer alan mavi ve kırmızı renklerin ağırlıkta olduğu çinileri kendilerinin ürettiğini açıkladı.
Sanata ve sanatçıya katkı sağlamaya devam ettiklerini ifade eden Yavaş, yine konusu Osmanlı döneminde geçen ve çekimleri tamamlanan ''Kayıp Şehzade Harikalar Diyarında'' filminin setlerinde de çini kullanıldığını söyledi.
Yavaş, her iki filmin İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklendiğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com