Tarihi hamam gün yüzüne çıkıyor

Tarihi hamam gün yüzüne çıkıyor
Tavşanlı Moymul Mahallesi’nde bulunan tarihi hamamda restorasyon çalışması yapılıp, burası bir kültür varlığı olarak Tavşanlı’ya kazandırılacak.

Tavşanlı Moymul Mahallesi’nde bulunan tarihi hamamda restorasyon çalışması yapılıp, burası bir kültür varlığı olarak Tavşanlı’ya kazandırılacak. 

Moymul Mahallesi 515 ada, 1parselde yer alan, Taşınmaz Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun kararı ile tescilli, tarihi hamamın su deposu bölümü ortaya çıkarıldı. Kütahya Müze Müdürlüğü başkanlığında Uzman Arkeolog Serdar Ünan nezaretinde kurtarma kazısı ve temizlik çalışmalarının yürütüldüğü tarihi hamam restore edilerek bir kültür varlığı olarak ilçeye kazandırılacak.

Moymul Mahallesinde yaşayan vatandaşlar söz konusu çalışmalar dolayısıyla memnuniyetlerini dile getirerek yetkililere teşekkür etti.

Fahri Gönen: “Moymul Hamamını Bursalı Eminzade oğullarından biri yaptırmış. Bu kişi buraya geldiğinde, bakmış buranın suyu yok, hamamı yok, gitmiş Dedeler Köyünden 10 dönüm tarla almış. Buraya 3 tane kuyu açtırmış. O kuyuların suyunu buraya getirip bu hamamı kurmuş. 1950 senesinde bu hamamda bir çalışma yürütüldü ancak genel itibariyle bu hamamın bakımsız kaldığını söyleyebilirim.”

İsmail Özkan: "Suyu getiren adamla burayı yapan adamın aynı kişi olup olmadığı ihtilaf konusu. Kitabede “Minare cami, hamama eyledi bina, Gürcüzade Süleyman efendi’nin ruhuna Fatiha” diye yazıyor. Elimizde böyle bir bilgi var. Restorasyon yapılsın istiyoruz. Yapanlardan sebep olanlardan Allah razı olsun. Moymul, Tepecik, Çardaklı, Dedeler, Beyköy gibi yerleşim yerlerinden vatandaşlar hamama buraya gelirdi. Bayram günleri bu hamam ana-baba günü gibi olurdu."
Kadir Eren: "Burası bizim çocukluğumuzda herkesin evinde banyo yoktu. Buraya hamama gelirdik. Düğünden önce damatlar buraya gelirdi. Tarihi bir hamam, gündüz bayanlara, geceleri erkeklere şeklinde hizmet etti. Ancak sonraları herkesin evinde banyo olunca bu hamamda işlevliğini yitirmiş oldu."

Ahmet Sert" Senelerden beri bu hamamla pek ilgilenilmedi. Bakımsız kaldı. Bu nedenle pek kimsede bilmezdi burayı. Son zamanlarda bir çalışma içerisine girildi. İnşallah iyi bir çalışma yapılır burada."(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com