Tarihi han alev alev

Tarihi han alev alev
Bursa'da Kapalı Çarşı'daki tarihi Beylik Han'ı kül oldu
İnegöl İlçesi Kapalı Çarşı'da bulunan ve içinde 20 işyeri olan 185 yıllık handa yangın çıktı. İşyerlerine sıçrayarak daha da büyüyen yangında 50 itfaiye aracı ve görevliler müdahale ediyor. 
 
Sabah saatlerinde başlayan yangına ilk müdahale bölge itfaiyesi tarafından yapıldı. Büyük kısmı ahşap olan handa alevler kontrol altına alınamayınca komşu ilçelerden destek itfaiye takviyesi yapıldı. 
 
İnegöl İlçesi’ndeki Cuma Mahallesi Belediye Caddesi’nde bulunan 185 yıllık tarihi Beylik Hanı’nda ayakkabıcı, gümüşçü, lokanta, kuyumcu, eczane gibi 20 civarında dükkan bulunuyor.
 
SABOTAJ İHTİMALİ
 
Sabah 06:58'de yapılan ihbarla öğrenilen yangının aslında 06:00'da başladığı iddiaları üzerine kundaklama ihtimali üzerinde duran yetkililer yangının birden fazla noktadan çıkmasının da bu iddiayı güçlendirdiğini söylüyor. Çalışmaları izleyen İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş;

"İtfaiye ihbardan 6 dakika sonra yangına ilk müdahaleyi yapmış. Yapılar eski olduğu için yangın kısa sürede büyümüş. Yangın tek bir yerden çıkmadığı için sabotaj üzerinde duruluyor. Elektrik tesisatından da kaynaklanıyor olabilir. İkisinin de üzerinde duruyoruz” diye konuştu.
 
Yangının çıkış nedeninin daha sonra yapılacak çalışmalarla ortaya çıkacağını söyleyen Beldiye Başkanı şöyle devam etti:
 
“Farklı iş yerlerinde aynı anda yangın çıkınca akla sabotaj olma ihtimali geliyor. Acımız büyük. İnegöl'e geçmiş olsun. Buralar vatandaşların ekmek teknesiydi. Yangın kontrol altına alındı. İlk belirlemelere göre 25-30 iş yerinin çatı ve iç kısmı yandı. Bunun yanında da çok sayıda iş yeri soğutma nedeniyle sulardan etkilendi.”
 
2,5 saatte kontrol altına alınan handa soğutma çalışmaları halen devam ediyor. (MRE)
 
Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com