Tarihi İnci Pastanesi'nde yıkım gerginliği

Tarihi İnci Pastanesi'nde yıkım gerginliği
İstiklal Caddesi'nde bulunduğu bina hakkında yıkım kararı çıkması üzerine, tarihi İnci Pastanesi'nin dünyaca ünlü profiterolleri son kez servis edilirken, tebligatın kendilerine ulaşmadığını söyleyen esnaf ile yetkililer arasında arbede çıktı.

İstiklal Caddesi'ndeki 4 katlı Cercle d’Orient (Serkildoryan) kompleksinde restorasyon projesine girişen Emek İnşaat ve İşletme AŞ'nin 2010'da açtığı tahliye davasında İstanbul 8. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından verilen tahliye kararını değerlendiren Yargıtay 6. Hukuk Dairesi, "tahliye kararının yerinde olduğuna" karar vermiş ve Emek Sineması ile simgeleşen hukuk mücadelesi sona ermişti. Yargıtay’ın tahliye kararına olur vermesinin ardından binayı tahliye işlemleri başlamıştı.

Yetkililer, bugün aralarında tarihi İnci Pastanesi’nin de bulunduğu son kiracıları çıkarmak için binaya geldi. Tebligatın kendilerine ulaşmadığını savunan esnaf ile yetkililer arasında arbede çıktı.

Kendilerine mahkeme kararının ulaşmadığını savunan işletme sahibi Musa Ateş, yetkilileri suçladı. Ateş, “Bize öncesinde bir tebligat yapılıp, 'Şu güne kadar müsaadeniz var. Dükkanları boşaltın denilmedi” diye konuştu. Pastane çalışanları ile polis nezaretindeki görevliler arasında çıkan arbedeye müdahale eden polis, tarafları sakinleştirmeye çalıştı. İş yerindeki masa ve sandalyeler araçlara yüklenirken, pastanenin adı ile özdeşleşen profiteroller de halka dağıtıldı.

68 YIL ÖNCE AÇILDI

İnci Pastanesi, 1944 yılında Luka Zigoris tarafından bugünkü yerinde, yani Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 124 numaralı tarihi binada kapılarını açtı. Profiterolü ile ünlü pastanenin bugünkü işletmecisi Musa Ateş, pastaneye ilk adımını 12 yaşında attı.

İnci Pastanesi ile ilgili sonun başlangıcı ise 6 Haziran 2010’da kira sözleşmesinin tek taraflı feshedilmesi sonrası yaşandı.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞIYOR

İnci Pastanesi'nin kapatılması sosyal medyada da büyük tepkiye neden oldu. #incipastanesinedokunma başlığı altına tepkilerini dile getiren kullancıların bazı yorumları şöyle:

@Vamos_Bien: Taksim'de ruhu olan ne kadar mekan varsa tek tek yok ediliyor. Sinemalardan sonra sıra İnci Pastanesi'ne geldi.

@belos67: nice anlar, mutluluklar, baslangiclar yasandi, bir tarih yokolucak bence...

@YigitCanSinaral: PROFİTEROL ?!?!?!? Yapmayin birakin bu guzelligi bize..

İnci Pastanesi kapatılıyor!! İnciden profiterol yemediyseniz artık çok geç! – @AnlSleyman

Hayır! Okuduğum yalan haber olsun İnci Pastanesi kapatılmamış olsun! Biri bana yalan desin. Ne bos islerle uğraşıyosunuz kimin eline ne geçiyor- @Akbasbetul

İstanbula geldigimde ilk gittigim yerlerden biriydi inci pastanesi cok uzucu yazik gercekten cok yazik:( - @RenanOzcelik

Beyoğlu'nu tanımadan dönüştürmeye kalkıyorsunuz, Emek Sineması, İnci Pastanesi, Muammer Karaca, Dostlar Tiyatrosu.. ruhudur İstiklal'in – @ozgecnr1

Şu an fazla mı tepki veriyorum bilmiyorum ama çok üzgünüm gerçekten çünkü inci pastanesi bizim için anlamlıydı – @azrabbayrak(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com