Tarihi kalede insan kemikleri bulundu

Tarihi kalede insan kemikleri bulundu
Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki tarihi Zerzevan Kalesinde yaklaşık 25 kişiye ait olduğu tahmin edilen kemik parçaları bulundu- Cumhuriyet savcısı gözetiminde toplanan kemiklerin, hangi döneme ait olduğunun tespiti için Adli Tıp Kurumu Başkanlığına gön

Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki tarihi Zerzevan Kalesindeki su sarnıcında 25 kişiye ait olduğu tahmin edilen kemik parçaları bulundu. Cumhuriyet savcısının talimatıyla toplanan kemiklerin, hangi döneme ait olduğunun tespiti için Adli Tıp Kurumu Başkanlığına gönderileceği bildirildi.

Diyarbakır-Mardin karayolunun 45. kilometresinde bulunan Roma dönemine ait Zerzevan Kalesi kalıntılarında yer alan 7 metre derinliğindeki su sarnıcında köy korucuları tarafından bulunan kemik parçaları Cumhuriyet savcısının talimatıyla jandarma ekipleri tarafından çıkarıldı.

Olayın ardından İHD Diyarbakır Şubesinden bir heyet, jandarma ve geçici köy korucularının güvenlik önlemi aldığı bölgede incelemede bulundu. İHD Diyarbakır Genel Sekreteri Abdusselam İnceören, inceleme sonrasında yaptığı açıklamada, yaklaşık 25 kişiye ait olduğu tahmin edilen kemiklerin bir kuyudan çıkarıldığını söyledi.

Bölgede birden fazla kuyunun olduğunu tespit ettiklerini belirten İnceören, şöyle konuştu:

"Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı incelemenin ardından kemikleri buradan almıştır. Kemikler DNA testi için Adli Tıp Kurumuna gönderilmiş. 1990'lı yıllarda birçok faili meçhul cinayet yaşandı. Bu cinayetlerin bir çoğu aydınlanmadı ve birçok kişi hala kayıp. Adli Tıp Kurumu söz konusu kemikler üzerinde yapacağı incelemenin ardından kemiklerin hangi döneme ait olduğu tespit edilecektir. Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşerek söz konusu kemiklerle ilgili bilgi almaya çalışağız. Burada bulunan birçok kuyuda da kemikler olabilir. Diğer kuyularda da inceleme yapılması konusunda talepte bulunacağız. İHD'nin interaktif toplu mezar haritasında bu bölgenin yer alıp almadığını incelemelerin ardından tespit edeceğiz."

Muhabir: Aziz Aslan
Yayınlayan: İbrahim Yakut

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com