Tarihi Kemer Köprüsü Onarılacak

Tarihi Kemer Köprüsü Onarılacak
Bartın’ın tarihi ve turistik ilçelerinden olan Amasra’da atıl durumda bulunan tarihi kemere köprüsünün onarılması için çalışmalar başlatıldı

Bartın’ın tarihi ve turistik ilçelerinden olan Amasra’da atıl durumda bulunan tarihi kemere köprüsünün onarılması için çalışmalar başlatıldı.
TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 2012 yılı restorasyon (yenileme) programına alınan Amasra Kemere ve Kemerdere köprülerinin proje çalışmalarının sona erdiğini, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nca onaylanan projelerin uygulama işinin Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından 4 Mart 2013 tarihinde ihalesinin yapılacağını söyledi. Milletvekili Tunç, “2013 yılı içerisinde de her iki köprünün de restorasyonu tamamlanacaktır. Amasra’da ki Sormagir mahallesi ile Boztepe ve Zindan mahallesini birbirine bağlayan ve Roma döneminde yapılan Kemere köprüsü muhtelif zamanlarda meydana gelen fırtınalarda hasar gördü. Bu nedenle, tarihi köprünün onarımını 2012 yılı yatırım programına aldık. Proje çalışmalarının ardından restorasyon uygulama işinin ihalesi yapılarak köprüde oluşan riski ortadan kaldıracağız. Kuşkayası Yol Anıtı’nın önünden geçen Amasra'ya 3 kilo metre uzaklıktaki Cevizlik vadisinde bulunan Roma Köprüsü olarak bilinen Kemerdere Köprüsü’nün de restorasyonunun aynı ihale kapsamında gerçekleştirilecektir. İki köprünün hem ulaşım açısından hem de tarihi eserlerimizin korunması açısından çok önemlidir. Bin 75 metre uzunluğundaki tünel projesi ile Bartın-Amasra arasını 5 dakikaya indiren, inşaatı devam eden yolcu iskelesi ve küçük tekne yanaşma yeri projesi ile Amasra’yı turizmde dünyaya açan ve son olarak da Amasra’nın tarihi köprülerinin restorasyonunun yapılması talimatını veren Başbakan’ımıza ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım’a teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com