Tarihi konakta geleneksel yemekler

Tarihi konakta geleneksel yemekler
Kütahya'nın geleneksel yemekleri, Germiyan Sokak'taki Germiyan Konağı'nda sunularak, kente ait yemek kültürünün yaşatılmasına çalışılıyor.

 Kütahya'nın geleneksel yemekleri, Germiyan Sokak'taki Germiyan Konağı'nda sunularak, kente ait yemek kültürünün yaşatılmasına çalışılıyor.
Germiyan Konağı işletmecisi Salih Gül,  Germiyan Sokak'taki Kütahya evlerinin iki veya üç katlı ahşap yapılardan oluştuğunu söyledi.
Payandalarla desteklenmiş çıkmaları, çiftli büyük kapıları, kafesli pencereleri ile Anadolu'daki ahşap mimarisinin en güzel örneklerinin burada bulunduğunu belirten Gül, seki ya da köşk adı verilen dinlenme mekanlarının olduğu sofaların, odalar arası bağlantıyı sağladığını anlattı.
Evlerin ön kapıları dışında geniş bahçelere açılan arka kapıları da olduğuna işaret eden Gül, şöyle konuştu:
''Birinci katta günlük yaşama ait odalar vardır. Bunlar oturma odası, mutfak ve yatak odasıdır. İkinci katta ise misafir odaları ve gelin odaları bulunur. 19'uncu ve 20'nci yüzyıl Kütahya evleri, kapalı sofalıdır. Önceki dönemlerin aksine bu dönem evlerinin dışları, saçakları, pervazları ve payandaları süslenirken, iç mekanlar aksine sade tutulmuştur. Yine bütün Kütahya evleri, payanda destekli çıkartmalara sahiptir. Bu çıkartmalar yola uyum ve iç mekanı düzeltme amaçlı yapılmıştır.''
Salih Gül, son olarak Soydanlar ailesinin oturduğu Germiyan Konağı'nın yaklaşık 250 yıl önce üç katlı olarak inşa edildiğini vurguladı.
Osmanlı döneminde şehzadelerin eğitim yeri olarak da kullanılan bu konağın, İl Özel İdaresince 2000'li yılların başında restore ettirildikten sonra kendilerince devralındığını dile getiren Gül, yaklaşık 6 yıldır sıkıcık, tarhana ve tutmaç çorbası, tirit, mantı, cimcik aşı, tosunum ve dolama böreği gibi yöresel yemekleri ziyaretçilerine sunduklarını kaydetti.
Gül, Osmanlılar döneminde bu konakta ramazan aylarında iftar davetleri verildiğini, topluca teravih namazları kılındıktan sonra sohbetler yapıldığını anımsattı.
Yemek yenilen 7 odası bulunan konakta, nişan, kına, gezek gibi toplantılar yapıldığına işaret eden Salih Gül, Germiyan Sokağı'nın yeterince tanıtılamadığını savundu.
Gül, konağın yan tarafındaki arsayı bahçe olarak kullanmak istediklerini, ancak bürokratik engellerden dolayı bunun 5 yıldır gerçekleştirilemediğini de sözlerine ekledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com