Tarihi maçın kupası nasıl verildi?

Tarihi maçın kupası nasıl verildi?
Fenerbahçe - Galatasaray derbisinin son düdüğü ile birlikte stadın içi ve dışı savaş alanını andırıyordu...

Can güvenliğinin güçlükle sağlandığı stadın içi ve dışı karışmış, basın toplantısı odasına kapıyı kırarak giren taraftarlar, dehşet saçıyordu.

Futbolculara ulaşmalarına sadece bir son kapı kalmıştı. Veya soyunma odası kapısı ile aralarında sadece bir duvar kalmıştı.

Basın mensupları saatlerce kupanın nerede verileceğinin netleşmesini bekledi.

Hiç bir açıklama yapılmazken, Fenerbahçe Yönetimi, stat müdürü ve diğer yetkililer stadın ışıklarını yakmıyordu.

Takımlar dışarısı güvenli olmadığı için kesinlikle stattan çıkarılmıyordu.

Galatasaray kupasını statta almak isterken, Emniyet bu durumu güvenli bulmuyor ve "soyunma odasında alın" teklifini iletiyordu.

Federasyon Başkanı Yıldırım Demirören ve yöneticiler tarafların anlaşmasını bekliyordu.

Bu esnada stadın dışarıya açılan her kapısına çevik kuvvet, spor büro polisleri de gelmiş ve maç bitmeden önce tedbir almıştı. Sıkılan ve patlatılan biber gazları heryeri etkisi altına almıştı. Biber gazı stadın içinde her yeri, soyunma odalarına giden koridorları bile etkiliyordu. Soyunma odalarının klimaları, biber gazı içeriye girmesin diye kapatıldı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun, Galatasaray Başkanı Ünal Aysal'a "Dışarıda polis otolarını yakıyorlar. Ben sizi koruyamam. Kupayı ya soyunma odasında alın ya da töreni iptal edin" dediği, Ünal Aysal'ın ise "Kupayı sahada almadan gitmeyiz" diye direttiği iddia edildi.

Yöneticilerin yanı sıra Galatasaray teknik heyeti ve futbolcular da ; "Gerekirse sabaha kadar bekler, Fenerbahçe ışıkları yakmazsa gün ışıdığında kupamızı alırız" diyorlardı.

Koridorlarda Aykut Kocaman'ın ve Alex'in Galatasaray soyunma odasına giderek rakiplerini kutladıkları basın mensuplarına iletilirken, Fenerbahçeli ve Galatasaraylı yöneticiler sürekli hareket halindeydi.

Fenerbahçe Kulübü'nün özel güvenlik elemanları ile Galatasaraylı Yöneticiler Ali Dürüst ve Abdurrahim Albayrak gelişmeleri değerlendirirken, taleplerini de sürekli iletiyordu.

TFF Yöneticileri Servet Yardımcı , Mete Düren, Fenerbahça Başkanvekili Nihat Özdemir ve Galatasaraylı yöneticiler sık sık, her an konuşma, görüşme ve bir sonuca varma eğilimi içindeydi.

Vali Hüseyin Avni Mutlu'nun "Kupa ya soyunma odasında verilsin ya da tören iptal edilsin" sözlerinden sonra Galatasaray Başkanı Ünal Aysal "Kupa bizim namusumuz. Sahada almadan gitmeyiz" cevabını verdi.

Galatasaray yöneticisi Rizeli Abdürrahim Albayrak, Rize'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı aradı. Abdürrahim Albayrak kısa bir süre konuştuktan sonra telefonu Fatih Terim'e verdi.

"KİMSE KUPASINI ALAMAZ"

Gazeteci Mehmet Ali Birand'ın haberi ve yazısında Fatih Terim, Başbakan'a şöyle dedi:

"Eğer burada biz bu kupayı alamazsak, bundan sonra bir başka statta da aynı durumda olan kimseye kupası verilemez hale gelir."

Başbakan Terim'e "Önlem alacaklar ve kupanın verilmesini sağlayacaklar, merak etmeyin" dedi.

İşte bu cevap bekleyişi sona erdirdi.

Fenerli futbolcu ve yöneticiler statta yoktu. Söndürülen ışıklardan sadece 3 spot yakıldı, o da aydınlatmayı sağlamadı. Galatasaray karanlıkta da olsa , kamera ışıklarının aydınlığında kupasını ezeli rakibi Fenerbahçe'nin stadında aldı.  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com