Tarihi ulu cami ikince kez restore ediliyor

Tarihi ulu cami ikince kez restore ediliyor
Kütahya Simav'da 242 yıldan bu yana ezan sesinin dinmediği tarihi Ulucami, Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2009 yılı başlarında restore edildikten sonra ibadete açıldı.

Kütahya Simav'da 242 yıldan bu yana ezan sesinin dinmediği tarihi Ulucami, Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2009 yılı başlarında restore edildikten sonra ibadete açıldı. Ancak ecdat yadigarı camii, bir kişinin ölümü, iki kişinin yaralanması ve 36 konutun ağır bir şekilde hasar görmesine neden olan 5 büyüklüğündeki 17 Şubat 2009'da meydana gelen depremde duvar ve kubbelerinde meydana gelen çatlak ve patlaklar yüzünden ibadete kapatıldı.
Tarihi caminin ikinci kez restoresi için bir buçuk yıllık çalışmanın ardından yeni bir restorasyon projesi hazırlayan Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü ikinci kez ihale açtı.
İhaleyi alan yüklenici firma depremde açılan yarıkları özel bir sıva ile kapatılırken caminin iç ve dış cephelerini boyadı, yağmur sularının içeriye sızması sonucu oluşan bölümleri yeniden elden geçirdi, çevre düzenlemesi gerçekleştirdi.
Restorasyon çalışmalarına yaklaşık 2 ay önce başlayan yüklenici firma yetkilileri çalışmaların en geç bir ay içerisinde bitirilerek camiyi Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğüne teslim edeceklerini bildirdi.
Yaklaşık bir buçuk yıldır camilerinde ibadet yapamayan vatandaşlar ise sabırsızlanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com