Tarihin Canlı Tanığı!

Tarihin Canlı Tanığı!
Tarihe Başkomutan Meydan Savaşı olarak geçen, en büyük savaşın yaşandığı alanlardan biri olan Dumlupınar İlçesinde bulunan ve içinde barındırdıkları ile tarihi yansıtıyor.

İnşaatına 1990 yılında başlanmış ve 1996 yılının sonunda bitirilerek, 1997 Zafer Haftası içerisinde resmi açılışı yapılmış olan müze Dumlupınar İlçe merkezinde yer almakta olup, iki katlı betonarme karkas olup, ısı ve sese tecritli olarak Dumlupınar Anıtı, rölyefleri ve mimarisi ile mütenasip estetiği ön planda tutularak yapılmıştır. Müze, bilgilendirme, tanıtım ve kültür hizmetleri yanında Milli Park Mühendisliği yönetim hizmetlerinin yönetilmesinde de görev almakta olup Kurtuluş Savaşı ve onun kahramanlarının, mevcut ve gelecek kuşaklara aktarılmasına, öğretilmesine aracı olduğu belirtildi.
Başkomutan Tarihi Milli Parkı içinde hizmette ve tanıtımda yerini almakta olan Dumlupınar Müzesi, Kütahya Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı olup, Kültür ve Turizm Bakanlığının denetiminde olduğu ifade edildi.
Müzede Kurtuluş Savaşına ait çeşitli silah, kılıç vb. gibi malzemeler ile o günleri yansıtan fotoğraflar ve eserler bulunmakta olup her gün ağırladığı ziyaretçilerini 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında da ağırlayacak.
KIRIK KAĞNIYI'DA BÜNYESİNDE KORUYOR
Dumlupınar Müzesi, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak Paşa ile 31 Ağustos 1922 günü alevler içinde yanan Zafertepe Çalköy'de durum değerlendirmesi yaptığı “Kırık Kağnı” yı da bünyesinde barındırıyor.
31 Ağustos 1922 günü alevler içinde yanan Zafertepe Çalköy'de, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak Paşa ile üzerinde durum değerlendirmesi yaptıkları kırık kağnı arabası Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesinde ziyaretçilere tarihi yaşatıyor. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, 31 Ağustos 1922'de muharebe planını dolaştıktan sonra İsmet Paşa ve Fevzi Paşa ile Çal Köyde yıkık bir evin avlusunda, kırık bir kağnı üzerinde son durum değerlendirmesini yaptıkları anı sembolize eden Kırık Kağnı ve Üç Komutan anıtı ise 2007 yılında Türk Şehitlikleri İmar Vakfınca yapılarak hizmete açılmıştır. M. Kemal Atatürk; 30 Ağustos 1924'te Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı temel atma törenindeki Konuşmasından sonra ise o günü şöyle anlatmış 'Efendiler, Ağustos'un otuz birinci günü takriben zevalde idi ki, yine bu Çalköyü'nde, yıkık bir evin avlusu içinde İsmet Paşa ve Fevzi Paşa ile buluştuk. Kırık Kağnı arabalarının döşeme ve oklarına ilişerek bundan sonraki vaziyeti mütalaa ettik. Kazandığımız Meydan Muharebesinin bütün seferi hitama erdirebilecek bir azamet ve ehemmiyette olduğunda ittifak ettik. Şimdi Bursa istikametinde çekilen düşman kuvvetlerini mahvetmekle beraber bütün ordu-yı asli ile bila-aram İzmir'e yürüyecektik.' der.
Tarihi yaşatan Kırık Kağnı Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesinde, Anıtı ise Beldenin girişinde bulunmaktadır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com