Tarık Akan'a onur ödülü

Tarık Akan'a onur ödülü
Bu yıl 17'ncisi düzenlenen Nürnberg Türk Alman Film Festivalinde Tarık Akan'a onur ödülü verildi. Tarık Akan ödülünü Nürnberg Belediye Başkanı Dr.Ulrich Maly'den aldı.

Türkiye'de sinema sanatının gelişmesine ve uluslararası alanda tanınmasına yaptığı kalıcı katkılarından dolayı festivalin onur ödülünü alan Tarık Akan, ödülden dolayı memnuniyetini dile getirdi.
     
Tarık Akan yaptığı konuşmada, Türkiye'de sanatçıların yaşadıkları zorluklara dikkati çekerek, ''Bizim ülkemiz gibi ülkelerde sanatçılık yapmak zordur. Yolumuz zorluklar içindedir. Ölünce kurtuluruz'' dedi.
     
Akan, festivali düzenleyenlere ve kendisine onur ödülünü veren jüriye şükranlarını sundu.
     
Festivalde konuşan Nürnberg Başkonsolosu Ece Öztürk Çil, festivalde iki ülke sanatçılarının ve kültürlerinin birbirleriyle kenetlenmesinin mutluluğunu paylaştıklarını belirterek, ''Türk-Alman Film Festivali kültüre ve sanata zenginlik katmaktadır. 17 senedir süregelen Türk-Alman Film Festivali ortak yaşama ve siyasi yaşama bir katkı sağlamaktadır. İki ülke kültürünün pekişmesine örnek teşkil etmektedir. Türkler ile Almanlar arasındaki karşılıklı anlayışın pekişmesini ve iki toplum arasındaki ilişkilerin güçlenmesini sağlamaktadır'' dedi.

Tarık Akan'a onur ödülünü veren Nürnberg Belediye Başkanı Dr.Ulrich Maly de Almanya'da bir takım desteklerle aşırı sağcı terör gruplarının beslendiğini vurgulayarak, ''Bu ülkede yaşayan masum insanlar maalesef aşırı düşünceli insanlar tarafından öldürülmüştür. Öldürülenlerin yakınları suçlanarak korku içinde yaşamak zorunda bırakılmıştır. Bu ülkeye katkı yapanların korku içinde yaşamaması gerekir. Bu ülkede Türk-Alman toplumunun korkmadan, çekinmeden birlikte yaşadığı bir duruş gösterilmesi gerekir. Aşırı sağcılarla birlikte mücadele etmemiz gerekir'' diye konuştu.
     
1982 senesinde Cannes'da Altın Palmiye ödülünü kazanan 'Yol' filminin gösterimiyle açılan festivalde, Türkiye ve Almanya'nın yanı sıra değişik ülkelerden 59 film, 49 gala gösterisi, 27 film söyleşisi gerçekleştirilecek.(SNK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com