Tarık Akan'dan şok sözler!

Tarık Akan'dan şok sözler!
PKK'nin silah bırakacağına inanmayan Tarık Akan, Hükümetin İmralı görüşmeleri sürecinin de seçim yatırımı olduğunu düşünüyor.

PKK'nin silah bırakacağına inanmayan Tarık Akan, Hükümetin İmralı görüşmeleri sürecinin de seçim yatırımı olduğunu düşünüyor.

İSLAM ANAYASASI ÇIKARTMAK İSTİYORLAR

Akşam Gazetesi'nden Barış Kocaoğlu'nun sorularını yanıtlayan Yeşilçam'ın ünlü jönü, "Yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce Atatürk unutturulmaya mı çalışıyor?" sorusunu "Apaçık ortada. Bunu Tayyip (Erdoğan) kendisi de söylüyor. AİHM'de 'Kararı ulemaya sormak gerekir' diye başladı, bugüne getirdi. 'Toplum isterse laiklikten de vazgeçer' diyen o. Anayasanın 1, 2, 3. maddelerinden rahatsızlık duyan o. Şu anda müthiş bir laf etti. Mart sonuna kadar hedefi koydu, sonra kendi yazdığı anayasayı kamuoyuna götürmeye karar verdi. Hazırladığı anayasanın maddelerini biliyoruz. Bunlar içerisinde Atatürk, laiklik, demokrasi yok" diye yanıtladı.

"Tamamen ABD'nin istediği, onun da İslam mantığına dayalı bir anayasa çıkarma peşinde" diyen Tarık Akan yeni bir anayasa çıkartılmasını zor buluyor.

KÖY KÖY DOLAŞARAK BAĞIRIRIM

"Eğer başarırsa, bir Tarık Akan olarak ne işe yarar bilmiyorum ama herhalde tüm ülkemde adım adım, köy köy, kasaba kasaba dolaşarak bağırırım. 'Bu anayasaya oy vermeyin' diye. Sanatçı arkadaşlarımla Anadoluyu karış karış dolaşırız, sonuç ne olur bilmiyorum" diyen Tarık Akan, Başbakan'ın tutuklu askerlerle ilgili yargıya dönük eleştirilerine de şaşırdığını söylüyor ve kendi cephesinden olayı şöyle yorumluyor: "Yalnız askerler değil, ondan önce Ergenekon var. KCK var... Bence karar veren, düğmeye basan kendisi. Laflarından da bu çıkıyor. 'Bunun savcısıyım' diyen kendisiydi. Benzer o kadar laflar etti ki. Şimdi sanıyorum iki kuvvet dengesi dönüyor bu olay üzerinde. Birincisi, Amerika'da Persilvanya ayağının kuvvetli hâkim-savcıları tarafından iktidarın başlatıp da aşırıya gitmiş bir hareketin neticesi. Bundan bir kere rahatsız. İkincisi, Genel Kurmay Başkanı'nın hem Cumhurbaşkanı'yla hem de kendisiyle görüşmesinin ardında yatan rahatsızlıklarına inanmış vaziyette. Ama treni kaçırdı artık. Bu saatten sonra Başbakan ne derse desin tutuksuz yargılamanın olabileceğine inanmıyorum"

"ORDU İKİ KEZ HATA YAPTI"

Kendisinin bir asker çocuğu olduğunu söyleyen Tarık Akan'a göre, 28 Şubat'tan darbe olarak söz edilemez. Akan'a göre; "28 Şubat kararları alınmadan önce Necmettin Hoca'nın yaptıklarına bakarsanız, bir beş yıl sonra Türkiye'nin geleceği nokta 28 Şubat'ta hemen geliyordu. Ve buna darbe yapılmadan bildirim yaptılar, kendileri de imza attılar. O günkü iktidarın imzası var."

Ordu'nun her zaman Atatürkçü ve laiktir olduğunu söyleyen Akan; "Evet, ordu iki defa hata yapmıştır" diyor ve izah ediyor: "70/80 dönemlerinde ABD'nin gücü ve isteği doğrultusunda hareket etmiştir. Ama 1986'dan sonra bu ordu Amerika'yla tüm ilişkilerini koparttı. Demokrasinin üzerinde bir baskı, parçalanma görüldüğünde ilk hareketlenen o ülkenin silahlı güçleri. Başta ordu, arkasından polis, arkasından milli istihbarat, onun arkasından bilim insanları ve öğretim görevlileri olur. Sonra halk gelir. Bu, yok olmayı önleyen güçlerdir. Dünyanın her yerinde böyledir"

"PKK SİLAH BIRAKMAZ"

İmralı görüşmeleriyle başlayan süreçte kendisine göre PKK'nın silah bırakmayacağını söyleyen Akan, görüşlerini, "Neden dersen; cevap vermem zor. Güneydoğu'yu çok iyi bilirim. O insanları severim. Kürtleri çok severim, muhteşem insanlardır. Burada bütün yatırım bana göre seçimlere kadar PKK'nın harekâtını bir ölçüde alt seviyeye düşürmek. Ondan sonra oy toplama meselesidir. Kolay kolay bunun önüne geçebileceklerini sanmıyorum" dedi. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com