Tarım arazilelerinin toplulaştırılması tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda

Tarım arazilelerinin toplulaştırılması tasarısı TBMM Genel Kurulunda
Tarım arazilerinin toplulaştırılmasını öngören tasarının görüşülmesine başlandı

TBMM (AA) - MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin, çiftçiye verilen desteğin yetersiz kaldığını ifade ederek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e, "Çiftçinin sahibi sizsiniz. Maliye Bakanı, Hazine'den sorumlu bakan bize acımaz. Bizi siz koruyacaksınız" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, tarım arazilerinin toplulaştırılmasını öngören Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşülmesine başlandı. 

Tasarının tümü üzerindeki görüşmelerde CHP grubu adına konuşan Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, devletin toprakları korumak için var olduğunu, ancak ülke toprağının pazarlandığını söyledi.

Türkiye'nin benzeri görülmemiş toprak kıyım politikasıyla karşı karşıya olduğunu savunan Özkan, "Toprağın sistemli şekilde yok edilmesi için çalışılıyor. Para her şey değildir. Topraksız yaşayamayız. Ne diyoruz, toprakla koyun, gerisi oyun" dedi.

Çiftçiyi köyünde tutmanın yollarının aranması gerektiğini dile getiren Özkan, Burdur'un günde 1000 ton süt verdiğini, bunun karşılığında 320 bin lira KDV ödediğini belirtti. Devletin mazotun litresinden 3.5 lira vergi aldığını anlatan Özkan, "Hangi çiftçi yetiştirdiği ürünün kilosundan 3.5 lira kazanıyor?" diye sordu. 

Konuşması sırasında Genel Kurul salonunda 6 AK Parti'li milletvekili bulunduğunu kaydeden Özkan, "Bunlar nereye gitti bu saatte? Cuma değil, bayram değil, kandil değil. Nereye gitti bu arkadaşlar? Koltukların yüzü kızarıyor. Başbakan bunları görse sopayla kovalar" dedi. 

HDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, AK Parti iktidarının ülkeyi şirket mantığıyla yönetme eğilimini sürdürdüğünü savunarak, sermaye sahiplerinin gözetildiğini söyledi. 

"En büyük toprak ağası Hazine'dir" diyen Zenderlioğlu, Hazine'nin büyük topraklar sattığını, satılan kişilerin aylar sonra ortaya çıktığını belirtti. Zenderlioğlu, yasanın toplulaştırma açısından önemli olduğunu, ancak 2B arazilerinde olduğu gibi endişe duyduklarını dile getirdi. 

MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin arazilerin parça parça olması nedeniyle üretimin düşük olmasının önemli bir sorun olduğunu, bu nedenle tasarıyı desteklediklerini söyledi. 

"Çiftçinin başka bir mesleği olmaz" diyen Çirkin, çiftçinin arazisinin elinden alınması halinde ne yapacağını bilemeyeceğini ifade etti. Çiftçiye verilen desteğin yetersiz kaldığını, tarım harici ürünlerde yıllık yüzde 20-30 artış yaşanırken tarım ürünlerindeki artışın masrafları karşılamadığını, elektrik borcu olanların elektriğinin kesildiğini anlatan Çirkin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e dönerek, "Çiftçinin sahibi sizsiniz. Maliye Bakanı, Hazine'den sorumlu bakan bize acımaz. Bizi siz koruyacaksınız. Ziraat Bankası'nın faizi kulüpçü faizini geçmiş" diye seslendi. 

Başkanvekili Güldal Mumcu, günlük çalışma süresinin sonuna gelindiği için birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com