Tarım işçilerinin Ramazan'ı!

Tarım işçilerinin Ramazan'ı!
Volkan Kaşık - Ekmek parası kazanmak için Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan çalışmak için Çukurova'ya gelen tarım işçileri, gölgede bile 40 dereceye yaklaşan sıcak altında oruç tutuyorlar...

Volkan Kaşık - Ekmek parası kazanmak için Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan çalışmak için Çukurova'ya gelen tarım işçileri, gölgede bile 40 dereceye yaklaşan sıcak altında oruç tutuyorlar.

Genellikle Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman, Mardin ve Şırnak'tan gelen tarım işçileri, çalışacakları tarlalara yakın, DSI'ye ait sulama kanallarının kenarındaki çadırlarda yaşıyorlar. Tarım işçilerinin zorlu günleri ise sabahın ilk ışıklarıyla başlıyor.

Daha önce narenciye hasadı, pamuk çapası ve karpuz toplama işinde çalışan tarım işçileri, şimdi de soya tarlalarında çapa yapıyor. Yakında başlayacak pamuk hasadı için de tarlalara girecek olan tarım işçileri, yaşadıkları tüm olumsuzluklara rağmen "Karnımız doyuyor, aç değiliz" diyerek, hayata mutlu bakıyorlar.

Çocuk, yaşlı, kadın, erkek demeden çalışacakları tarlaların yolunu tutan tarım işçilerinin çoğu, gölgede bile 40 dereceye yaklaşan sıcak altında oruç tutuyorlar. Güneş ışınlarının yakıcı hale geldiği öğlen saatlerinde mola verildiğinde, tarla kenarlarındaki traktörlerin römorkunun altına yatarak dinlenen tarım işçileri, akşamı adeta iple çekiyorlar.

Şanlıurfa'dan 3 ay önce Adana'ya geldiğini belirten Mehmet Batmaz (22), Aa muhabirine yaptığı açıklamada, ekmek parası için memleketlerini bırakıp buraya geldiklerini, günlük 21 lira yevmiye ile geçinmeye çalıştıklarını söyledi.

Ramazan'da zorlu çalışma koşullarına rağmen oruç da tuttuklarını anlatan Mehmet Batmaz, "Bu sene Ramazan, yılın en sıcak ayına denk geldi. Benim yaşım küçük ama büyüklerimiz anlatıyor; bu mübarek ay 36 yılda bir böylesi sıcaklara gelirmiş. Ama Allah sabrını veriyor. Gölgede bile insanların duramadığı bu sıcakta biz çalışırken ibadetimizi de ihmal etmiyoruz" dedi.

Tarım işçisi Ömer Gündoğdu ise zaman zaman 40 dereceyi de geçen kavurucu sıcaklarda çalışmanın bir hayli zor olduğunu belirterek, "Zorlu yaşam koşullarına rağmen karnımız doyuyor, aç değiliz. Her gün gazetelerde televizyonlarda açlıktan ölenleri görüyoruz. Özellikle çocuklar için yüreğimiz acıyor. Keşke bizim de imkanımız olsa biz de onlara yardımda bulunsak" diye konuştu.

Kasım Alkuş ise 5 erkek 3 kız çocuğu ile Şanlıurfa'dan Adana'ya geldiğini belirterek, şunları söyledi:

"Ekmek parası neredeyse biz oradayız. Hava sıcaklığından dolayı zorlanıyoruz ama çok şükür sağlımız yerinde. Sabahın erken saatinde kalkıp çocuklarla beraber tarlalara çalışmaya geliyoruz. Güneşin altında ekmek parası kazanmaya çalışıyoruz. Çoğumuz da oruçluyuz. "

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com