Tarım Kredi Süt Fabrikası Aldı

Tarım Kredi Süt Fabrikası Aldı
Kütahya Tarım Kredi Kooperatifi'nden edinilen bilgiye göre, Tarım Kredi Kooperatifi Merkez Birliği Eskişehir'de Beylikova'da bulunan Güven Süt Fabrikasını satın aldı.

Kütahya Tarım Kredi Kooperatifi'nden edinilen bilgiye göre, Tarım Kredi Kooperatifi Merkez Birliği Eskişehir'de Beylikova'da bulunan Güven Süt Fabrikasını satın aldı.


Türkiye'nin önde gelen gıda devleri ile yarışacak olan fabrikada; Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bilecik, Burdur, Sakarya, Kayseri ve çevresindeki üretcilerin sütleri değerlendirilecek. Satın alınan fabrika ile öncelikli olarak üreticilerin sütlerinin günlük olarak değerlendirilmesi sağlanacak. Böylece günlük süt işletme kapasitesi 80 tondan 250 tona yükseltilecek. Bu kapsamda pastörize süt, sterilize süt, ayran, yoğurt, beyaz peynir kaşar peyniri ve diğer süt ürünleri üretilecek. Günlük süt kapasitesinin 250 tona çıkarılacağını belirten yetkililer, böylece süt fiyatlarında meydana gelen dalgalanmaların önünde geçilmiş olunacağına dikkat çektiler. Yetkililer, tüketicilere daha iyi şartlarda daha kaliteli süt ve süt ürünlerini ulaştıracaklarını da vurguladılar.
Kütahya Tarım Kredi Kooperatifi yetkilileri çiftçilerin kazancının artacağına dikkat çekerek, üreticilerin sattıkları ürünlerin karşılığını tam olarak alabileceklerini belirttiler. Yetkililer üreticilerin sattıkları süttün karşılığını tam zamanaında alacaklarına dikkat çekerek, bu durumun süt üreticilerinin lehine bir gelişme olduğunu özellikle belirttiler.
Üreticilerin sürekli finansman sorunu yaşadıklarını belirten Kütahya Tarım Kredi Kooperatifi yetkilileri, çiftçilerin bu sorunun çözülmesi için alınan bu fabrika ile üreticilerin rahat bir nefes alacaklarının da altını çizdiler. Yetkililer, alınan bu fabrika sayesinde üreticilerin süt paralarını aksamadan da alacaklarını, böyle sorunlarla karşı karşıya kalmayacaklarını belirttiler. Süt fiyatlarının piyasadaki değeriyle alacaklarını belirten yetkililer; ancak üreticilere gereken ücretlerini zamanında ödeneceğine özellikle vurguluyorlar. Süt üreticilerinin ücretlerini ödemeyen bazı firmaların süt ücretleri karşılığında hayvan yemi verdikleri ifade edililirken, verilen yemin kalitesinin düşük olabileceğine de dikkat çekiliyor.
Aynı zamanda süt üreticilerine gereken bilgileri vereceklerini vurgulayan Kütahya Tarım Kredi Kooperatifi görevlileri, belli periyotlarla süt üreticileriyle bir araya gelerek verimli ve kaliteli süt üretimi konusunda gerekli bilgilerin çiftçilere aktarılacağını da belirttiler. Süt kalitesinin artmasıyla birlikte süt fiyatlarının artacağınıda belirten yetkililer, süt kalitesinin artması için süt üreticilerine gereken bilgilerin aktarılacağına dikkat çektiler. Vatandaşların ürettikleri sütleri toplayıcılar aracılığıyla getirmek yerine kendi imkanları ile getirmelerinin vatandaşlara maddi olarak geri bir dönüşüm sağlayacağına dikkat çeken görevliler amaçlarının tüketicilerin daha fazla maddi kazanım elde etmesi olduğunu da belirttiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com