Tarım ve hayvancılık sektöründe 14 bin kişi eğitilecek

Tarım ve hayvancılık sektöründe 14 bin kişi eğitilecek
Tarım ve hayvancılık alanında ihtiyaç duyulan mesleklerde 14 bin kişi eğitilecek, bu kişiler bilinçli çiftçi ve tarım çalışanı olarak yetiştirilecek-Yetişmiş nitelikli çiftçi ve tarım çalışanı ihtiyacını gidermek için İŞKUR tarafından geçen yıl Gıda, Tarı

İLKAY GÜDER - Tarım ve hayvancılık alanında ihtiyaç duyulan mesleklerde 14 bin kişi eğitilecek, bu kişiler bilinçli çiftçi ve tarım çalışanı olarak yetiştirilecek.

AA muhabirinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Türkiye'de tarım ve hayvancılığın gelişmesi için en önemli sorunlardan birisi olan yetişmiş nitelikli çiftçi ve tarım çalışan ihtiyacını gidermek için İŞKUR tarafından geçen yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile başlatılan proje, 2014 yılında 60 ile yaygınlaştırıldı.

Yetkililer, tarım ve hayvancılık alanında ihtiyaç duyulan mesleklerde 14 bin kişinin eğitilerek, bilinçli çiftçi ve tarım çalışanı olarak yetiştirileceğini açıkladı.

-51 ilde 11 bin kişiye eğitim verilecek

"Sürü Yönetimi Elemanı Benim" ve "Tarımsal Nüfus Gençleşiyor" projeleriyle sektöre 2013 yılının son çeyreğinde, nitelikli eleman kazandırmak için çok önemli adımlar atılırken, "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" projesiyle 51 ilde yaklaşık 11 bin kişiye eğitim verilmesi planlandı.

15 gün boyunca toplamda 120 saat eğitim alacak kursiyerlere merada hayvan bakımı, sürü yöneticiliğinde güvenlik, küçükbaş hayvanlarda kayıt, küçükbaş hayvanların beslenmesi ve beslenme hastalıkları, ıslah, barınak ortamı ve zapturapt konuları alanında uzman eğiticiler tarafından anlatılacak.

-Kursiyerlere 20 lira cep harçlığı ödenecek

"Tarımsal Nüfus Gençleşiyor" projesiyle ise 27 ilde kırsal kesimde yaşayan yaklaşık 3 bin gence, tarım sektöründeki mesleklere yönelik sertifikalı eğitimlerin verilecek.

Projenin uygulanmasıyla tarımsal gelişmeleri takip eden, bilinçli üretim yapan, aldığı eğitimi uygulayan, modern üretimin gereklerini yerine getiren kişilerin yetiştirilmesi, kırsal göçün engellenerek, tarımla uğraşan genç çiftçilerin profesyonelleştirilmesi hedefleniyor.

İŞKUR'un desteğiyle 60 ilde 14 bin kişiye verilecek eğitimlere katılacak kursiyerlere, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri tarafından 20 lira kursiyer cep harçlığı ödenecek. Ayrıca kursiyerlerin iş kazası, meslek hastalıkları ve Genel Sağlık Sigortası primleri de yatırılacak. Sertifika almaya hak kazanan kursiyerler, Avrupa Birliği kaynaklı hibe destekli projelerden yararlanma imkanı da bulabilecek.

Başarılı kursiyerler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen hayvancılık desteklemelerinde sertifikalı sürü yöneticilerini en az 10 ay süreyle çalıştırdığını belgeleyen, 205 baş ve üzeri küçükbaş hayvan varlığına sahip işletmelere yıllık destekleme yapılması da planlandı."

Yetkililer, desteklemeler ve eğitimler sonucunda tarım sektöründe vasıflı ve kayıtlı istihdama büyük katkılar sağlanacağını kaydetti.

Muhabir: Ilkay Guder
Yayınlayan: Şükran Yücel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com