Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu tanıtıldı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı  Destekleme Kurulu tanıtıldı
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından oluşturulan Kütahya İl Koordinatörlüğü Vali Kenan Çiftçi’yi ziyaret etti.
     Türkiye genelinde l. fazda 20, 2. fazda 22 il koordinatörlüğü olmak üzere toplamda 42 ilde uygulanmakta olan çalışmada Kütahya İl Koordinatörü İhsan Kaymak önderliğinde bulunan heyet Kütahya Valisi Kenan Çiftçi’yi 15.05.2012 Salı günü saat 10.00’da ziyaret ederek Koordinatörlük hakkında bilgiler verdi.
     İl Koordinatörlüğünün 2. faz iller arasında bulunmakta olduğunu ifade eden Kaymak; “Koordinatörlüğümüz kuruluş çalışmalarına ilk olarak Mart 2012'de başlanmış ve birkaç küçük eksiklik dışında kuruluş çalışmaları tamamlanmıştır. Bu güne kadar geçen sürede personel alımı ve eğitimleri tamamlanmış olup kurumun hibe dağıtımına ehil olduğunu kanıtlaması için bir dizi denetimden geçmesi gerekmekte ve bu denetimlerin ilki önümüzdeki günlerde olmak üzere sonuncusu tahminen Ekim 2012 içerisinde Avrupa Komisyonu tarafından gerçekleştirilecektir. Akreditasyon denetiminin tamamlanması ve sonucunda 2013 yılı itibari ile fon dağıtımına TKDK kurum başkanlığınca başlanması planlanmaktadır.” dedi.
     İlk olarak uzmanları tek tek tanıyan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi; “Biz tarımda 2023 yılı hedeflerimizi yazdık. Bu çalışmayı sizlere verelim ve bunun akabinde sizlerden yorumlarınızı alalım. Çünkü sizlerde yeni ve taze bilgiler var. Bu nedenle sizlere Mücehhes Tarım Ordusu diyelim. Hakikaten çok ciddi bilgi birikiminiz var bu bilgi birikiminizi bizim Kütahya sahasına aktarmamız gerekiyor. Ama empati kurabilmeniz için sahayı bilmeniz gerekiyor. Vatandaş sizlere bir şey dediğinde onu anlayabilme adını sahayı ve alanı bilmeniz oradaki üretim tekniklerini bilmeniz lazım. Okuldaki öğrendiğiniz modern uygulama teknikleri burada uygulanmıyor olabilir. Bizim üretim sahalarımız çok küçük. Kurtarılabilir tarım arazisi nedir bunun tespit edilmesi lazım. Dünyada su kaynaklarının en fazla olduğu yer Türkiye, Türkiye’de de en fazla su kaynağı olan yerlerden bir tanesi de Kütahya. Susuz tarım olmaz gıda üretimi olmaz. Projeleri yaparken, proje destekleri verirken, Avrupa’da ki kaynakları olumlu kullanırken Kütahya’daki tarımın artırılmasını sizden arzu ediyorum. 2023 vizyonunda belirlediğimiz noktalara ulaşmak istiyoruz. Bu ulaşmada da en büyük katkıyı sizler vereceksiniz.” dedi.
     İl  Koordinatörlüğü bünyesinde Gıda  Mühendisi,   Veteriner,   İnşaat  Mühendis, Şehir Plancısı  vb alanlarda 37 uzman görev almaktadır. 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com