Tarladan çini ustalığına

Tarladan çini ustalığına
Kütahya'nın bir köyünde açılan çinicilik kursuna katılan kadınlar, tarla işlerinden arta kalan zamanda çiniciliği öğrenerek aile bütçelerine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Kütahya'nın bir köyünde açılan çinicilik kursuna katılan kadınlar, tarla işlerinden arta kalan zamanda çiniciliği öğrenerek aile bütçelerine katkı sağlamayı amaçlıyor.


KÜTAHYA - - Merkeze bağlı Turgutlar Köyü Muhtarı Hüseyin Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köydeki bir grup genç kız ve kadının, aile bütçelerine katkı sağlamak amacıyla çini kursu düzenlenmesini talep ettiğini söyledi.
Bunu değerlendirerek Kütahya Halk Eğitim Merkezinden bu yönde talepte bulunduklarını anlatan Kaya, olumlu cevap veren merkezin bir öğretici görevlendirip muhtarlık toplantı salonunda kurs vermeye başladığını bildirdi.
Kaya, 13 genç kız ve kadının katıldığı kursu bitirenlere belge verileceğini belirterek, ''Bu işi öğrenen kadınlarımız, çini atölyelerine parça başı iş yapabilecek. Kadınlarımız ve

genç kızlarımız sadece tarlaya bağlı kalmayacak, eşlerinin eline de bakmayacak. Onlara gelir kaynağı olacak'' dedi.
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Çinicilik Bölümü mezunu öğretici Hale Kıranoğlu da 18 Ocakta başlayan 3 aylık kursa katılan kadınların çok azimli olduklarını belirterek, şöyle konuştu:
''Hazır bisküvi olarak tabir edilen çininin ham halini temin ediyoruz ve bunlara desenleri uyguluyoruz. Çinide hangi motiflerin kullanılacağını öğretiyoruz. Kursiyerlerimiz, aile bütçelerine katkı sağlamak istiyor. Kiminin tahriri, kiminin boyaması iyi olur. Ona göre kendilerini geliştirecekler. Hepsi de istekli ve gayretli. Bundan memnuniyet duyuyorum.''
Kıranoğlu, kursun tamamlanmasının ardından mayısın ilk haftasında ürettikleri eserleri açacakları sergide izlenime sunacaklarını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com