Tarlalar sular altında

Tarlalar sular altında
Karların erimesi yüzünden Kütahya’da Porsuk Çayı taştı merkeze bağlı İkizhöyük, Perli, Sinerköy, Ağaçköy ve Alayunt ve civar köylerin tarlaları su altında kaldı.

Havaların ısınmasıyla eriyen kar suları Kütahya’da tarlaları sular altında bıraktı.
Havaların ısınmasıyla eriyen kar suları Kütahya merkez İkizhöyük, Perli, Sinerköy, Ağaçköy ve Alayunt köyleri gibi pek çok köyde tarların sular altında kalmasına sebep oldu. Eriyen kar sularının Porsuk Çayına karışması sonrasında tarlarda taşkınlar oluştu. Köylülerin meraları, ekim yapacakları tarlalar hatta evlerinin avluları bile sular altında kaldı.
Su baskını yüzünden  saman balyalarını  daha güvenli bir yere taşıyan İkizhöyük’den çiftçi Ahmet Uygun şu anda topraklarının olduğu gibi sular altında olduğunu söyledi.
Uygun sözlerini şöyle sürdürdü:
 “Şu anda toprağımıza olduğu gibi su bastı. Balyalarımız çayırda yığılıydı. Onları taşıyoruz. Şurada iki üç eve su bastı. Arazimiz hemen hemen su altında. İşte mücadele ediyoruz.
 Pancar ekeceğimiz  yerler komple suyun altında. Pancar ekeceğimiz yerlerin hemen hemen yüzde 80’i sular altında kaldı.
 Şu anda çiftçi olarak çok mağdur bir durumdayız. İlgililer gelsinler bir zahmet bizimle ilgilensinler.”dedi.
Bölgede sadece ekili alanlar değil, evlerin avlularıda sular içinde kaldı.
Su baskını sebebiyle gazetemize açıklama yapan merkez İkizhöyük Muhtarı Veysel Uygun  2000 hektar arazinin sular altında kaldığını ifade etti. Veysel Uygun şunları söyledi: “ İkizhöyük Köyümüzün bugün sabah saat 6 sıralarında Porsuk Çayının taşması sebebiyle büyük bir ekili alanımız sel altında kalmıştır. Bu ekili alanlarımız yaklaşık 2100 dekar alandır. Ekinlerimiz şu an sel altındadır. Pancar ekicilerimizin de yerleri sel altındadır. 2000 dekar kesin sel altında kalmıştır. Gördüğümüz şu alan gibi öbür tarafta da  Zığra , Perli, Siner köy t tarafında bütün alan sel altındadır.”dedi.
Tarlalara sel baskının ardından Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon Şubesi ekipleri çevre köylerde durum ile ilgili incelemelerde bulundu. Konu ile ilgili bilgi aldığımız Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar bu tür su baskınlarının olabileceği doğrultusunda bölgedeki vatandaşları uyardıklarını söyledi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com