TARSUS BELEDİYESİ İTFAİYE MÜDÜRÜ AKÇA'DAN ANIZ YANGINI KARŞI UYARI

TARSUS BELEDİYESİ İTFAİYE MÜDÜRÜ AKÇA'DAN ANIZ YANGINI KARŞI UYARI
TARSUS BELEDİYESİ İTFAİYE MÜDÜRÜ AKÇA'DAN ANIZ YANGINI KARŞI UYARI

MERSİN - Mersin’in Tarsus ilçe Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Akça, yaz mevsimin gelmesiyle olası anız yangınlarına karşı uyarıda bulundu.
Anız yakmanın kanunen de yasak olduğunu belirten Akça, anız yakmanın toprağa da büyük zarar verdiğini söyledi. Akça, “Hasat bittiğinde tarlada ne varsa, bu ürünlerin atıkları kalır biz bunların hepsine birden anız diyebiliriz. Köylüler tarlalarında kalan bu anızı yakmak çabasındalar. Gelecek seneleri düşünürler çünkü. Topraklarını daha kolay işlemek ve topraktan aldıkları verimleri artırmak niyetiyle bunu yapmaktalar. Bunun için bu yabancı ot ve haşereleri görmek istemezler. Halbuki bununla ilgili araştırmalar, anızın toprağın organik madde kısımlarının oluşturduğunu gösterir. Yakılan anızlar sanılanın aksine toprağı güçsüzleştirir ve güzelim biyolojik dengeyi olumsuz etkiler. Anız yakmanın diğer bir zararı toprak yüzeyinde bulunan mikroorganizmaları öldürmesidir. Toprak sıcaklığının yükselmesi sonucu toprağın mikrobiyolojik aktivitesi gerilemekte ve biyolojik denge bozulmaktadır Oysa toprakta kendi halinde yaşayan bu canlılar çalışırlar ve organik madde parçalanır, ayrışır ve humus dediğimiz şekle dönüşür. Yangınlarla beraber bu çalışmalar da heba olur. Tarlada anız yanarken enerji ve haberleşme hatları zarar görmekte, şehir içerisinde kurumlar vatandaşın üstüne yapışarak çirkin bir durum oluşturmaktadır. Geçmiş yıllarda görüldüğü üzere yakılan anız rüzgarın etkisiyle de mera, otlak veya komşu tarlanın ürününe zarar vererek maddi kayıplara yol açtığı görülmektedir. Yangınlar aynı zamanda köylerde jandarma ve itfaiye personelini sürekli tedirgin edip, bıktırıyor ve zaman kaybına yol açıyor” dedi.
Anız yangının çevreyi kötü etkilediğini vurgulayan İtfaiye Müdürü Akça, “Yanan tarla yol kenarında ise yanarken çıkan dumanlar yoldan o anda geçen araçları duman altına bırakarak trafik kazasına yol açmaktadır. Tarlalarda balya haline getirilen ekin saplarını taşıma yaparken, traktör veya kamyonların üstüne sap balyaları daha engin şekilde yüklenmelidir, aksi halde sıcaklık nedeniyle genleşip sarkan elektik tellerine takılıp yangın çıkarma olasılığını arttırmaktadır. Bunun için daha engin yükleme yapılmalıdır. Tarladan eve getirilen sap balyaları evlerin altı, kapalı ahır gibi yerlere mümkün olduğu kadar koymayıp, en az 100 metre evlerden uzağa istif etmeliyiz. Anız yakmanın kanunen de yasak olduğunu unutmayalım! Herhangi bir yangın anında Tarsus itfaiyesi 110 ve 6161111 numaralı telefona acilen tam adres yeri bildirilerek yangına hızlı ve seri şekilde müdahale etmemizi sağlayabilirsiniz” şeklinde konuştu.
Akça, kentin çeşitli yerlerine anız yakılmaması konusunda uyarıcı pankartlar astıklarını söyledi.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com