Tartışma yaratan sünnet kararı

Tartışma yaratan sünnet kararı
Almanya'daki Köln Asliye Hukuk Mahkemesi, yaralama suçu kapsamına girdiği gerekçesiyle sünnetin yasa dışı olduğuna karar verdi.
Köln radyosunun haberine göre, Müslüman bir aile, doktordan dört yaşındaki oğullarını sünnet etmesini istedi. Ameliyattan iki gün sonra çocukta kanama meydana gelmesi üzerine Köln Savcılığı doktor hakkında aralama suçu kapsamına girdiği gerekçesiyle dava açtı. İlk duruşmada, Köln Sulh Mahkemesi sünnetin İslamiyet inancında yeri olduğu ve sünneti ailenin rızasıyla yaptığı gerekçesiyle doktoru serbest bırakırken dosya temyize gitti.
 
Financial Times Deutschland gazetesi, haberinde bundan sonra çocuklarını dini nedenlerle sünnet ettirecek anne ile baba ve ameliyatı yapan doktorların dava edilebileceğine dikkat çekti.Bu karardan sonra Almanya'nın değişik şehirlerinde de benzer kararlar alınması ve ardından da konunun Anayasa Mahkemesi'ne taşınması bekleniyor. Bu durumda son sözü, Anayasa Mahkemesi söylemiş olacak. Müslüman ve Yahudi gruplar ise sünnetin cezalandırılmasına sert şekilde karşı çıkarken böyle bir yasağı "din özgürlüğüne müdahale" olarak değerlendirdi. 
 
Almanya'daki Köln Asliye Hukuk Mahkemesi, yaralama suçu kapsamına girdiği gerekçesiyle sünnetin yasa dışı olduğuna karar verdi. Köln radyosunun haberine göre, Müslüman bir aile, doktordan dört yaşındaki oğullarını sünnet etmesini istedi. Ameliyattan iki gün sonra çocukta kanama meydana gelmesi üzerine Köln Savcılığı doktor hakkında aralama suçu kapsamına girdiği gerekçesiyle dava açtı. İlk duruşmada, Köln Sulh Mahkemesi sünnetin İslamiyet inancında yeri olduğu ve sünneti ailenin rızasıyla yaptığı gerekçesiyle doktoru serbest bırakırken dosya temyize gitti.Financial Times Deutschland gazetesi, haberinde bundan sonra çocuklarını dini nedenlerle sünnet ettirecek anne ile baba ve ameliyatı yapan doktorların dava edilebileceğine dikkat çekti.Bu karardan sonra Almanya'nın değişik şehirlerinde de benzer kararlar alınması ve ardından da konunun Anayasa Mahkemesi'ne taşınması bekleniyor. Bu durumda son sözü, Anayasa Mahkemesi söylemiş olacak. Müslüman ve Yahudi gruplar ise sünnetin cezalandırılmasına sert şekilde karşı çıkarken böyle bir yasağı "din özgürlüğüne müdahale" olarak değerlendirdi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com