Tartışmalı Seçim Başladı!

Tartışmalı Seçim Başladı!
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği için aday olan birinci sınıf hakim ve savcılar arasındaki seçim devam ediyor..

Ankara Adliyesi yemekhanesinde kurulan toplam 24 sandıktan 18'sinde adli, 6 sandıkta ise idari hakim ve savcılar oylarını kullanıyor. Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman ve eşi hakim Gülderen Kahraman da oylarını adli hakim ve savcılar için kurulan 9 numaralı sandıkta kullandılar.

Müsteşar Kahraman, oy verme işlemi için geldiği sandık başında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, bakanlık bürokratlarının aday olmasının eleştirildiğini anımsatması üzerine Kahraman, bürokratların aday olmaması yönünde bir yaptırım ya da kural bulunmadığını söyledi. Kahraman, meslektaşlarının yapacağı seçimle yeni HSYK'nın oluşturulacağını ve hakim ve savcıların temsilcileri vasıtasıyla kurulda daha etkin yer alacağını ifade etti. Bürokratların adaylığını bir mahsur olarak görmediğini belirten Kahraman, ''Bugüne kadar kurul adına sekretarya hizmetlerini yapan bakanlıktaki bilgi birikiminin, hafızanın kurula taşınması noktasında bürokratların faydası olabilir. Bunu teşkilat değerlendirecektir. Bürokratların adaylığının bir mahsuru olmadığını düşünüyorum'' dedi.

 

Açıklamalarının ardından oyunu kullanan Kahraman, daha sonra adliye kafeteryasına geçerek, Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekilleri ve diğer hakim ve savcılarla bir süre sohbet etti.

 

İSTANBUL'DA HAKİM VE SAVCILAR OY KULLANMAYA BAŞLADI
İstanbul'daki hakim ve savcılar, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimi için oy kullanmaya başladı.

Hakim ve savcılar, sabah saatlerinden itibaren Sultanahmet'teki İstanbul Adalet Sarayı, Bakırköy ve Kadıköy adliyeleri ile Yenibosna'daki Bölge İdare Mahkemesi'ne gelerek oy kullanmaya başladı.

Özel araçlarının yanı sıra, servis araçlarıyla da İstanbul Adalet Sarayı'na gelen gelen hakim ve savcılar arasında ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde görevli savcılar da oy kullanmak için ana kapıdan adliyeye girdi

Beşiktaş'taki İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Oktay Kuban, oy kullandıktan sonra adliye çıkışında basın mensuplarının soruları üzerine, bunun bütün meslektaşları için bir fırsat olduğunu düşündüğünü söyledi. Hakim Kuban, ''Oyumu kullanırken de yeni oluşacak kurulun, Bakanlığın 2 nolu müsteşarlığı haline gelmesini istemedim. Ona göre oy kullandım'' dedi.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı da adliye çıkışında basın mensuplarının ''Seçimler için bir değerlendirmeniz olacak mı?'' şeklindeki sorusu üzerine, ''Değerlendirme yapmayacağım. Hayırlı olsun diyorum'' şeklinde konuştu. 

TARHAN VE EMİNAĞAOĞLU OYLARINI KULLANDI
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği için aday olan birinci sınıf hakim ve savcılar arasındaki seçim devam ediyor.

Ankara Adliyesi yemekhanesinde kurulan toplam 24 sandıktan 18'inde adli, 6 sandıkta ise idari hakim ve savcılar oylarını kullanıyor.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan ve YARSAV yönetim kurulu üyeleri topluca gelerek oylarını kullandı.

Sandık başında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ülker, seçimlerin adil olmadığını iddia etti.

Ülker, ''Dünyanın hiçbir yerinde yürütme organının doğrudan yargıç seçimlerine müdahalesi söz konusu değildir'' dedi.

Eski YARSAV Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu da seçim öncesi son 1-2 günde kaleme alınan ve tek merkezli olduğunu iddia ettiği haberlerin seçimi etkilemeye yönelik olduğunu öne sürdü.

''Seçimler en olumsuz koşullarda yapılıyor'' diyen Eminağaoğlu, yargıç ve savcılara sağlanması gereken demokratik hakkın sağlandığını ama bunun demokratik kurallar çerçevesinde kullanılmasına izin verilmediğini iddia etti.

Eminağaoğlu, seçimlerden sonra yargının sorunlarına duyarlı, hukukun üstünlüğünü gözeten, yargı bağımsızlığından başka hiçbir referansı olmayan, kilitlenmeyen, çalışan bir HSYK beklediğini kaydetti.

Adalet Bakanlığının HSYK'ya ilişkin olarak hazırladığı kanun taslağını eleştiren Eminağaoğlu, ''Yeni HSYK'ya kürsüden seçilecek meslektaşlarımız en olumsuz ve en güvencesiz biçimde HSYK'ya gireceklerdir. Bu koşulların meslektaşlarımız üzerinde baskı amacı da gütmemesi için elimizden gelen her türlü çalışmayı yapacağız, kamuoyu oluşturacağız. Yeni HSYK'nın yargı bağımsızlığı için görev yapması anlamında elimizden  geleni, üzerimize düşeni yapacağız'' diye konuştu.

"UMARIM GÜZEL BİR SONUÇ ÇIKAR"
Erzincan'da hakim ve savcılar, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimi için oy kullanmaya devam ediyor.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, oy kullanmak için geldiği Erzincan Adliyesi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, yargıya egemen olan statükonun lehine düzenlenmiş bir ortamda seçimlere gidildiğini iddia etti. 

Adalet Bakanlığı bürokratlarının özellikle şimdiye kadar mevcut uygulamaya egemen olduğunu savunan Cihaner, şöyle devam etti:

''Bu kesinlikle o arkadaşların şu veya bu şekilde davranacaklarına dair bir ön yargı olarak algılanmasın. Zaten şimdiye kadar onların egemen oldukları bir hukuki uygulaması vardı. Bu hukuk uygulamasından duyulan rahatsızlıkların giderilmesi için getirildiği iddia edilen bir anayasa değişikliği sonrasında, bu kez güçlü bir şekilde onların tekrar bu yapıya egemen olmak istemeleri, anayasa değişikliğine gerekçe teşkil eden bir takım tezlerin aslında başka amaçlarla getirildiği gibi bir şüphe doğuruyor. Umuyorum ki, devlet adına, yargı bağımsızlığı adına güzel bir sonuç elde edilir. Ülkemize hayırlı olur.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com