Taş atan çocuklara kentsel dönüşüm çözümü

Taş atan çocuklara kentsel dönüşüm çözümü
Adana'da taş atan çocukların sayısı arttı, Emniyet rapor hazırladı.

 Adana Emniyeti terör olaylarının fazla olduğu gecekondu bölgelerinde kentsel dönüşüm talep etti. Harekete geçen Valilik, TOKİ ve belediyelerle işbirliğine gidiyor.

RAPOR HAZIR

Akşam gazetesinin haberine göre; Emniyet Müdürü Mehmet Avcı'nın 'molotof likit bomba sayılsın' önerisinin ardından Adana Emniyeti taş atan çocuklar ve terör gösterileriyle ilgili de bir rapor hazırladı. Taş atan çocukların yasayla özel yetkili değil genel mahkemelerde yargılanmasının örgütün suistimaline açık hale geldiği kaydedildi. Raporda, 'Uygulanan projeler terör örgütünün çocukları istismar etmesini tamamen önleyememiştir. Terör örgütü gerek tehdit kullanarak gerektiğinde delikanlılık heyecanlarını istismar ederek çocukları yasadışı eylemlerde kullanmaya devam ediyor. Çocukların eline artık taş yerine molotof veriliyor, can ve mal kayıpları yaşanıyor. Yakalanan çocuklar ailelerine teslim ediliyor, kaldığı yerden devam ediyor' denildi.

KAÇIŞ ÇOK KOLAY

Emniyet, taş atan çocuklar ve terör olaylarının önüne geçmek için kentsel dönüşüm istedi. Raporda 'Plansız yapılaşma nedeniyle araç giremeyen dar ve çıkmaz sokaklar şüphelilerin kaçışını ve barınmasını kolaylaştırıyor. Birbirine geçilebilen basit binalardan oluşan yapı tarzları suçluyla mücadeleyi zorlaştırıyor. Bu tür semtlerde terör örgütü mahalle baskısı kuruyor. Suç odağı haline gelen gecekondu bölgelerinin kentsel dönüşümüne öncelik verilsin' denildi. Söz konusu bölgelerde 8 yıl kesintisiz eğitime katılan çocuk sayısının bile tespit edilemediği belirtildi. Valilik raporun ardından başta Seyhan olmak üzere ilde yaklaşık 250 bin kişiyi ilgilendiren dönüşüm için harekete geçti.

SADECE BİNA YAPMAK SORUN ÇÖZMEZ

Kentte valilik çocuklar taş atmasın diye 'Sevgiye Uzanan Eller' projesini geliştirmişti. Göç alan mahallelerde 156 bin çocuğa ulaşıldı. Ancak taş atan çocuklar yasasının ardından olaylarda yüzde 204 artış görüldü. Ülke genelinde ise 15 Ekim-15 Kasım arası Adana 10 patlamayla başı çekti. Diyarbakır'da 10, Şırnak'ta 8, İstanbul'da 7, Mardin'de 5, Hakkari'de 4, Mersin'de 4, Ağrı ve Batman'da ise birer patlama meydana geldi. İkisi bir arada olmalı

Vali Ali Hüseyin Avni Coş ise durumu şöyle anlattı: Adana yoğun göç alan bir kent, belli bölgelerde plansız yapılaşmalar oluşmuş. Sadece bina yapmak sorunu çözmüyor sosyal dönüşüm de gerekli. Çocukların toplum hayatına katılmalarını istiyoruz. Ailelerin kentlilik bilinci ve aidiyet duygusunu geliştirmek istiyoruz. Gecekondu bölgelerindeki çocukların suiistimal edilmelerini engellemeye çalışıyoruz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com