Taş heykel sempozyumu sona erdi

Taş heykel sempozyumu sona erdi
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Anadolu Üniversitesi'nin (AÜ) ortaklaşa düzenledikleri "1.Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu" sona erdi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Anadolu Üniversitesi'nin (AÜ) ortaklaşa düzenledikleri '1.Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu' sona erdi.
Bu yıl ilki düzenlenen 1.Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu, eski Kılıçoğlu Kiremit Fabrikası alanında gerçekleşti. 20 gün süren çalışmanın ardından yerli ve yabancı sanatçıların el emeğiyle hazırladıkları eserler, katılımcıların beğenisine sunuldu.
Sempozyumda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Osmanlı'dan bu yana heykel sanatının pek gelişemediğini belirterek, 'Ben her defasında çocuklarınıza klasik heykelleri öğretmenizi söylüyorum. Sanat toplum içindir. İnsanlar heykellere baktığında bu nedir diye sormamalı. Kendileri bir anlam çıkarmalı. Bu nedir diye sorarsa, eser sanatçının kendine yaptığı çalışma olur. Artık Eskişehir'in varoşlarında yaşayan insanlar, bizim mahalleye ne zaman heykel dikeceksiniz diye soruyor. Bu çok önemli bir gelişmedir' diye konuştu.
AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi'ni kurma amacının bu şehri kültür sanat şehri haline getirmek olduğunu vurgulayan Başkan Büyükerşen, 'Eskişehir'i bir bilim, kültür ve sanat merkezi haline getirdik. İnsanlar, Eskişehir'i heykeller şehri olarak anar oldu' dedi.
Konuşmaların ardından sempozyuma katılan sanatçılara birer teşekkür belgesi verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com