Taş Vakfiye 600 Yaşında

Taş Vakfiye 600 Yaşında
Orkun Kitabelerinden sonra Dünya'daki ikinci Türkçe taş kitabenin yazılı bulunduğu Taş Vakfiye 600 yaşında.

Orkun Kitabelerinden sonra Dünya'daki ikinci Türkçe taş kitabenin yazılı bulunduğu Taş Vakfiye 600 yaşında.
Kütahya merkezde bulunan Hicri 814 Miladi 1411 tarihinde Germiyanoğlu 2. Yakup Bey'in taş üzerine yazdırmış olduğu Türkçe Kitabenin bulunduğu Taş Vakfiye 600 yaşında. Kütahya Müze Müdürlüğü tarafından Çini Müzesi olarak kullanılan Taş Vakfiye'de Germiyanoğlu 2.Yakup Bey tarafından yazdırılan vakfiye Orkun Kitabelerinden sonra Dünya da ikinci Türkçe taş kitabe olma özelliğini taşıyor.
Gazetemize açıklama yapan KÜDER(Kütahya Kültür Değerlerini Koruma ve Yaşatma Derneği) Başkanı araştırmacı yazar M.Mustafa Kalyon şunları söyledi “ Orkun Kitabelerinden sonra Dünya da ikinci Türkçe yazılmış olduğu kitabe. Germiyanoğlu en son şahı 2. Yakup Han Çelebi olarak geçiyor tarih kitaplarında. Yakup Bey hangi yerleri vakfın akarı olarak verdiğini yazıyor. 39 satır olarak yazılan vakfiyenin alt satırları bozulmuş olduğu için okunamıyor. 30 satırında bu külliyenin nelerden olduğu yazılıyor. Vakfiyede bir mescit, iki tane medrese, bir tekke, daha önce yapılmış olan eski ve yeni hamam babası zamanında yapılmış ve bir kütüphane bulunuyor.”
Orkun Kitabelerinden sonra ikinci Türkçe Kitabe olduğunun, araştırmacılar tarafından ifade edildiğinin altını çizen M.Mustafa Kalyon, bunun Kütahya için çok önemli kültürel ve turistik bir önem taşıdığını söyledi. Kalyon sözlerini şöyle tamamladı. “Taş vakfiyenin 600.yılı olması dolayısıyla, başta Sayın Valimiz Kenan Çiftçi ve Belediye Başkanımız Mustafa İça ile Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Karaaslan'ın destekleriyle birlikte bu değerimizi tanıtmak ve turizme daha etkin kazandırmak için gerekli çalışmaların bir an önce başlaması gerekmekte. Bu değerimizi yetkililere hatırlatmak Kütahyalı bir araştırmacı olarak en başta gelen vazifem” dedi.
Taş vakfiyenin 600. Yılı dolayısıyla gazetemize açıklama yapan Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün şunları söyledi “Taş vakfiye halen Çini Müzesi olarak kullanılmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı bir müzedir. Burası Vakıflar Bölge Müdürlüğü mülkiyetinde bir binadır. Bu yapı, Germiyanoğlu 2. Yakup zamanında yapılan 1411 tarihlerinde yapılan imaretin bir bölümüdür. Dolayısıyla günümüzden 600 yıl önce yapılan bu yapı, önemli bir yapıdır. Çünkü Germiyanoğlu döneminden olduğu için. Burayı ilginç kılan önündeki taş kitabesidir. 39 satırlık taş kitabenin 31 satırı okunabilmektedir. Ve bu kitabede Germiyanoğlu 2. Yakup'un almış olduğu vakfetmiş olduğu yerlerden bahsedilmektedir. Dolayısıyle Osmanlı Türkçesiyle yazılan bu taş kitabe Orkun abidelerinden sonra ikinci önemli taş kitabedir.” Dedi.
Yetkililer Türk Tarihi için çok önemli bir yere sahip olan Germiyanoğlu Beyliği döneminde yapılmış olan bu eserin yapılışının 600. yılında gerek yeni nesillere tanıtmak gerekse yurt genelinde tanıtımını yapmak üzere yıl içinde çeşitli etkinlikler yapılacağı planlandığı söylendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com