Taşeron işçilerin sorunları

Taşeron işçilerin sorunları
İstanbul Bağımsız Milletvekili Abdullah Levent Tüzel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın taşeron işçiler için yürüttüğü bir çalışma olduğunu ve bu çalışmanın sorunları çözemeyeceğini iddia etti.

İstanbul Bağımsız Milletvekili Abdullah Levent Tüzel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın taşeron işçiler için yürüttüğü bir çalışma olduğunu ve bu çalışmanın sorunları çözemeyeceğini iddia etti.

Eskişehir'de düzenlediği basın toplantısında, yeni yasa ile taşeron işçilerin çalışma hayatının bütününde egemen kılınmak istendiğini kaydeden Tüzel, ülkede 100 bine aşkın metal işçisinin toplu sözleşme ve grev sürecinde olduğunu belirtti. Uzun zamandır sabırla bekleyen metal işçilerinin, sendika yasası çıktıktan, yetki sorunları aşıldıktan sonra birikmiş alacaklarını, gasp edilen haklarını yeniden almak üzere bir sürece girdiğini belirten Abdullah Levent Tüzel, gıda iş kolu ve hava iş kolunda da Türkiye işçi sınıfı ve sendikal güçlerin ayağa kalkma çabası içerisinde olduklarını anlattı. Taşeron işçilerinin topun ağzında olduğunu kaydeden Tüzel, “Kütahya’da taşeron işçileri için bir kurultay düzenlendi. En çok dikkat edilen şey kendilerini yalnız hisseden işçilerin feryadıydı. Özelleşmenin önü açılan Seyit Ömer Linyit İşletmesi'nde taşeron firmalar devreye girecekler. Taşeron işçilerinin karşı karşıya kaldığı tehlike bunlar için de geçerli olacak. Buradaki işçiler işsizlikle tehdit ediliyor” dedi.

"İŞÇİYİ UCUZA GETİRMEK İSTİYORLAR"
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın taşeron işçiler için bir çalışma yürüttüğünü belirten Tüzel şöyle konuştu: 
“Haziran ayında bir yasa çalışmasını ilan edecekler. Bu yasa taşeron işçilerinin sorunlarını çözmeden öte bu alanda örgütlenmiş işveren sendikaları ve işveren örgütlerinin isteklerini yerine getirmeye dönük. İşçi ve işveren örgütlerinin yöneticilerinin ve meclisten temsilci vekiller olarak katıldığımız bir toplantıda bunun arkasındaki niyeti açık şekilde gördük. İş kanunu ikinci maddesindeki özellikli bir tanım olan işin ve teknolojinin gerektirdiği bir şekilde sadece yardımcı iş kollarındaki taşeron düzenlemesi bir takım yasa tanım değişikliği ile genelleştirilmek ve asıl iş kollarında şimdi olduğu gibi belediyelerde, hastanelerde, okullarda bütün çalışma alanlarında asıl işi yapan taşeron firmaları ve taşeron işçileri çalışma hayatının bütününde egemen kılınmak isteniyor. Bundaki niyet işçiyi ucuza getirmek, işçinin örgütlenmesini engellemek, işçiyi kuralsız çalışmaya mahkum etmektir. Bakanlık bunun sözcülüğüne soyunmuş durumda. Bu kabul edilebilir değil”(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com