Taşeron şirket faciası!

Taşeron şirket faciası!
300 tonluk tank kapağı altında kalan 5 işçi hayatını kaybettiği olay ile ilgili bilirkişi ön raporu açıklandı.

Samsun'da Eti Bakır İşletmeleri'nde perşembe günü yaşanan olayda, üstlerine 300 tonluk tank kapağı düşen işçilerden 5'i hayatını kaybetmişti. 11 işçinin de yaralandığı kaza ile ilgili bilirkişi heyeti ön raporu hazırlandı.

Hazırlanan raporda kaza nedenine yer vermeyen heyet, anlaşma şartları gereği amonyak tankı ihalesini alan şirketin Eti Bakır İşletmeleri'nin bilgisi olmadan başka bir şirkete devredemeyeceğini fakat, bu anlaşmanın çiğnendiğini tespit etti. Heyet, ihaleyi alan Çel-Kom şirketinin yetkililerinin ihaleyi Tekgur isimli bir taşeron şirkete verdiğini, onların da bir başka taşeron şirket olan Bozkur Kardeşler'e devrettiğini ortaya çıkardı. Bu nedenle bu iki taşeron şirketin asıl suçlu, Eti Bakır ve çalışmayı denetlemekle yükümlü olan Bureau Veritas isimli şirketin ise tali suçlu olduklarını belirtti. Bureau Veritas şirketinin makine mühendisi Barış Dündar ile Tekgur taşeron şirketin sahibi İlyas Aydemir soruşturma kapsamında tutuklandı.

5 İŞÇİNİN HAYATINA MAL OLDU

Samsun'un Tekkeköy İlçesi'nde 22 Kasım günü yaşanan olayda amonyak tankının kapağının demir parçalarının montajı sırasında işçilerin altında bulunan platform çöktü. Kazada 5 işçi hayatını kaybederken 11 işçi de yaralanmıştı. Olayın ardından Eti Bakır İşletmeleri'ne gelen 3 savcı, yanlarında inşaat, makine ve maden mühendislerinin de bulunduğu 3 kişilik heyet ile araştırmalar yaptı. Yapılan ilk incelemelerin ardından Eti Bakır İşletmeleri'nin yönetici, ihaleyi alan Çel-Kom şirketinin üyeleri, ve işi birbirlerinden devralan iki taşeron firmanın yetkilileri gözaltına alındı.

2 KİŞİ TUTUKLANDI

Sorgulamanın ardından nöbetçi mahkemeye sevkedilen şüphelilerden tankın yapımında kullanılan malzemelerin denetlenmesinden sorumlu şirket olan Bureau Veritas şirketinin makine mühendisi Barış Dündar (35) ile Tekgur şirketinin sahibi İlyas Aydemir (38) tutuklandı. İhale sahibi Çel-Kom şirketinin ortağı İsmail Çöka (34)'ya ise yurt dışına çıkma yasağı getirilerek ve 15 bin TL teminat ödeyerek serbest bırakılmasına karar verildi.

TOPU BİRBİRLERİNE ATTILAR

Eti Bakır'ın yöneticisi Ali Osman Cengiz, tank anlaşmasının yapıldığı tarihte kendisinin şirkette görevli olmadığını söylerken, Çel-Kom'un ortağı İsmail Çöka ise kendisinin teknik olarak bir bilgisinin bulunmadığını hatta şantiyeyi bile görmediğini söyledi. Çel-Kom'dan işi devralan taşeron şirketin sahibi İlyas Aydemir de işi Bozkır Kardeşler'e verdiğini söyleyerek kusurunun olmadığını hatta olaydan çok kısa bir süre önce tanka girmek üzere olduğunu, gerekli önlemleri almaya çalıştığını söyledi.

BİLİRKİŞİ RAPORU 'OLAY İŞ KAZASI' DEDİ

Üç mühendis tarafından hazırlanan raporda olayın nedenine değinilmezken, kazanın Eti Bakır İşletmeleri'nde 22 bin metreküplük amonyak depolama tankından ayrı olarak yerde yapılan kesik küre şeklindeki tank çantasının alıştırma ve montaj çalışması sırasında, bir kısmının koparak çöktüğü ve iş kazası olduğu belirtildi.

İHALE İZİNSİZ DEVREDİLMİŞ

Heyet kaza ile ilgili raporunda ihalenin geçen yıl Ocak ayında Eti Bakır İşletmeleri tarafından Çel-Kom şirketine verildiğini ve sözleşmede "Yüklenici hiçbir sebep ve bahane ile bu sözleşme kapsamında taahhüt etmiş olduğu inşaatı işverenin yazılı muhvafakatını almadan kısmen veya tamamen bir başkasına devredemez" maddesinin bulunduğunu ve bu maddenin ihaleyi alan şirket tarafından ihlal edilerek başka bir taşeron firmaya verdiği, o şirketin de bir diğer taşeron firmaya devrettiği belirtildi. Heyet Çel-Kom şirketinin işin emniyetini tekniğine uygun olarak yerine getirmediği ve ihaleyi Eti Bakır'dan habersiz olarak bir taşeron firmaya verdiği için asıl suçlu olduğunu açıkladı.

ETİ BAKIR VE BUREAU VERİTAS TALİ SUÇLU

Bilirkişi heyeti kazanın meydana geldiği yerin Eti Bakır İşletmeleri'ne ait olduğu, ve işi devralan taşeron şirketlerinin kendilerinden habersiz çalışmalarına izin verdiği için Eti Bakır İşletmeleri'nin tali olarak suçlu olduğunu belirtti. Ayrıca yine amonyak tankının yapımında kullanılan malzemelerin denetlenmesinden sorumlu olan Bureau Veritas şirketi de tali olarak suçlu bulundu. (TOK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com