Taşınabilir endüstriyel röntgen cihazlarında radyasyon riski

Taşınabilir endüstriyel röntgen cihazlarında radyasyon riski
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akdur:

ANKARA (AA) - SELMA BIYIKLI ADABAŞ - Piyasada "hasarsız test" olarak bilinen, boru ve benzeri metal parçaların sağlamlığı ve sızdırmazlığının kontrolü için kullanılan endüstriyel röntgen makineleri için "radyasyon" uyarısı yapıldı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, bunları kullanan birçok işçinin radyasyon maruziyetinin farkında bile olmadığını, Atom Enerjisi Kurumu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının konuyu acilen ele alması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Akdur, piyasada "hasarsız test" olarak bilinen endüstriyel röntgen makinelerinin, metal tanklar, petrol ve doğalgaz boruları, kaynak yöntemiyle birleştirilerek elde edilen diğer metal kapların sağlamlığı ve sızdırmazlığının kontrolü için kullanıldığını belirtti.

Bu cihazların, eğitimsizlik ve denetimsizlik nedeniyle kullananlara da kullanılan ortamda bulunanlara da tehlike saçtığını ifade eden Akdur, şu bilgileri aktardı:

"Radyasyon kaynağı olarak 'iridium-192' veya 'kobalt-60' kullanılan bu röntgen makineleri, hastanelerde kullanılan röntgen cihazlarından çok daha güçlü radyoaktivite kapasitesine sahip. Çünkü bunlar insan değil kalınlıkları 25 santimetreyi bulan metallerin röntgenini çekmek amacıyla dizayn edilmiştir. Radyasyon kaynağı olarak böylesine güçlü cihazlara karşı hem kullanıcılar için çok ciddi önlemler alınması hem de ikaz levha ve şeritleriyle çevredekilerin uygun mesafeye çekilmesi gerekir."

-"İş işten geçmiş oluyor"

Bu makinelerin ehliyetsiz ve bilinçsiz kişilerce kullanıldığını, çalışırken radyasyon dozimetresiyle maruziyetleri sürekli takip edilmesi gereken bu kişilerin, önce kendilerinin sonra da çevredekilerin sağlığına büyük zarar verdiğini savunan Akdur, şu uyarıları dile getirdi:

"Türkiye'de tıpkı kot taşlamanın ilk zamanlarında olduğu gibi farkında olunmayan ve kamuoyunca bilinmeyen bir felaket yaşanıyor. Endüstriyel röntgen makinası kullanan birçok işçi radyasyon maruziyetinin farkında bile değil. Bu kişiler ancak ağır radyasyon maruziyeti sonucunda organ kaybı veya kanser hastalığına yakalanınca hastaneye başvuruyor. Bu durumda da iş işten geçmiş oluyor."

Prof. Dr. Akdur, tıp camiasında yeterince bilinmediği için konunun hekimlerin de gözünden kaçtığını, bu nedenle gerekli ihbarların yapılmadığını kaydederek, "Atom Enerjisi Kurumu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının konuyu acilen ele alarak bu cehalet ve cinayetin önüne bir an önce geçmesi gerekir" görüşünü dile getirdi.

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com